Italská premiérka byla vyloučena z jednání za zavřenými dveřmi o vrcholných pozicích v EU a dostala se do izolace. Vztahy s Bruselem se tak zhoršily.
Italská premiérka Giorgia Meloniová se potýká s neúspěchem v evropských vztazích. Nedávno její strana Bratři Itálie nepodpořila znovuzvolení předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové, což znamená odklon od její předchozí snahy o sblížení s evropskou středopravicí. Odmítnutí von der Leyenové přišlo poté, co byla Meloniová navzdory úspěchu ve volbách do Evropského parlamentu vyloučena z jednání za zavřenými dveřmi o vrcholných pozicích v EU.
Meloniová, známá svými diplomatickými schopnostmi, nyní zaujímá nezávislejší a konfrontačnější přístup ve své evropské politice. Domnívá se, že podpořit von der Leyenovou by znamenalo spojit se se Zelenými, což je v rozporu se zásadami její strany a mohlo by to podpořit kritiku ze strany krajní pravice na domácí půdě.
Jednání Meloniové odráží potřebu vyvážit domácí a evropské zájmy, neboť osud italské ekonomiky je provázán s jejími vztahy v EU, jejichž zhoršení může nést důsledky, které přesahují pouhou prestiž na evropské scéně.
Meloniová, známá svou nedůvěřivou povahou, se cítí v obležení, protože Salviniho strana Liga zesílila své útoky na ni. Navzdory předvolebním spekulacím o spojenectví s Evropskou lidovou stranou von der Leyenové se nyní Meloniová ocitla v izolaci. Středopravicová strana ji ignoruje a krajní pravice ji převálcovala, včetně toho, že se Salvini připojil ke konkurenční skupině vedené maďarským Viktorem Orbánem. Obavy Meloniové ze ztráty atraktivity její pravicové politiky se nenaplnily jen u Marine Le Penové, jejíž pozice ale zůstává nejistá díky výsledkům parlamentních voleb.
Itálie čelí kontrole Bruselu kvůli výši schodku státního rozpočtu. Pro první italskou premiérku to bude znamenat těžkou volbu: buď si znepřátelí voliče tím, že prosadí nepopulární opatření na omezení výdajů, nebo riskuje další konflikt s evropskými spojenci.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.