Napětí mezi Íránem a Izraelem se zvyšuje, Írán dostal od Ruska vojenské systémy

Po odstranění vůdce Hamásu Írán hrozí Izraeli a Spojeným státům odvetou. Východními médii nyní proběhla zpráva o vojenských dodávkách, které Írán dostal od Ruska.

Napětí mezi Íránem a Izraelem se vyostřuje, když Teherán hrozí, že kdykoli zahájí masivní útok na Izrael, zatímco Izrael varuje před odvetnými opatřeními proti jakýmkoli útokům namířeným proti němu. Podle izraelské zpravodajské služby Channel 14 pak Rusko předalo Íránu raketové systémy Iskander a systémy elektronického boje Murmansk-BN. K transferu bylo údajně použito vojenské dopravní letadlo Iljušin, jehož přelet z Ruska do Íránu byl několikrát zaznamenán.

Izraelský ministr zahraničí Israel Katz pro list The Jerusalem Post uvedl, že Izrael byl informován Íránem o přípravách na vojenský útok. Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto pak Katzovi telefonicky předal informace, které obdržel od íránského ministra zahraničí Alího Bagherího. Zároveň média zaznamenala, že do Teheránu přiletěl tajemník bezpečnostní rady Kremlu, Sergej Šojgu, aby se setkal s nejvyššími íránskými představiteli. Šojgu pak jednal s prezidentem Masúdem Pezeskianem, ale i s tajemníkem nejvyšší rady íránské národní bezpečnosti, a náčelníkem generálního štábu íránské armády.

Zpráva o íránském nasazení systému “Murmansk-BN” se objevila poté, co zpravodajská služba Open Source Intelligence (OSINT) zaznamenala nepřetržité lety ruských dopravních letadel mezi Ruskem a Íránem. Letadla IL-76 měla převážet „různé neznámé typy zbraňových systémů“, které mají čelit případným rozsáhlým útokům Izraele a Spojených států. Zprávy OSINT jsou založeny na aplikacích pro sledování letů, jako je Flight Radar, jež monitorovaly nepřetržité lety ruských nákladních letadel.

Tento íránsko-kremelský obchod se zbraněmi přichází uprostřed zvýšeného napětí, poté, co Írán pohrozil, že v odvetě za odstranění vůdce Hamásu Ismaila Haníji v Teheránu udeří na Izrael. Zprávy uvádějí, že Írán nový systém instaloval v několika částech země. O jaké systémy se přesně jedná?

Systémy Murmansk-BN jsou určeny k potlačení satelitní navigace a komunikace na vzdálenost až 5 000 km, některé zdroje uvádějí až 8000. Systémy Iskander mají dolet až 500 km, ale Írán by k dosažení Izraele potřeboval rakety s doletem přibližně 1 200 km. To zvyšuje možnost, že do převodu mohly být zahrnuty systémy Iskander-K s řízenými střelami R-500 s doletem 1 500 km. K takovým systémům by byl zároveň nutný doprovod ruského personálu, aby je mohl obsluhovat. Systém “Murmansk-BN” je považován za nejvýkonnější systém elektronického boje v ruské armádě, protože dokáže rušit a zachytit nepřátelské rádiové signály, GPS, komunikace, satelity a další elektronické systémy. Jeho hlavním účelem je narušit vysokofrekvenční satelitní komunikační systémy vlastněné Spojenými státy a NATO. Kromě toho dokáže “oslepit a ohlušit” “chytrou” munici a systémy bezpilotních letounů. Mezi další ruské systémy elektronického boje patří “Krasucha” a “Divnomorje”, které se používají k rušení satelitní komunikace, signálů GPS a komunikace bezpilotních letounů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.