Pro stabilitu a politické přežití nové premiérky bude rozhodující její přístup ke královskému establishmentu a vliv jejího otce.
Politický nováček z vlivné rodiny Paetongtarn Šinawatra(ová) se stala novou thajskou premiérkou. Znamená to významnou změnu ve vedení země, napsal Shawn W. Crispin pro Asia Times. Šinawatra je nejmladší premiérkou v historii a čtvrtým členem rodiny Šinawatrových v této funkci. Kromě toho, že je 37letá politička politickým nováčkem, je také dcerou exilového bývalého premiéra Thaksina Šinawatry (premiérem v letech 2001-2006) a také neteří další thajské premiérky. Do současné funkce byla zvolena thajským parlamentem s velkou podporou 319 poslanci, proti hlasovalo 145 a 27 poslanců se zdrželo hlasování.
Její jmenování přichází poté, co byl předchozí premiér Thajska Srettha Thavisin diskvalifikován z funkce kvůli porušení etických pravidel na základě rozhodnutí thajského Ústavního soudu. Očekává se, že nová premiérka do vedení vládnoucí strany s oficiálním názvem Strana pro Thajce (Peua Thai) vnese mladistvou energii. Thavisin a Šinawatra zastupují stejnou politickou stranu.
Pro stabilitu a politické přežití současné premiérky bude nicméně rozhodující její přístup ke královskému establishmentu. Thaksin (toho času od roku 2008 v politickém exilu) a jeho bývalá manželka se v minulosti zdráhali zapojit svou politicky nezkušenou dceru Paetongtarn do volební kampaně v roce 2023, a to navzdory její popularitě u příznivců Strany pro Thajce. Thaksinova původní podpora jiného politika Strany pro Thajce Čaikasema Nitsiriho jako premiéra strany po odchodu Thavisina se nicméně setkala s konzervativním odporem kvůli Nitsiriho postojům k reformě zákona o urážce majestátu. Jeho případné jmenování by rozbilo koalici a znamenalo by konec Thaksinova spojenectví s představiteli paláce.
Někteří konzervativci se domnívají, že bývalý premiér Thaksin Šinawantra porušil podmínky královské milosti, když se vyhnul vězení za trestné činy a ovlivňoval vládu ze zákulisí. Současná premiérka může čelit politickému odporu, zejména pokud bude prosazovat amnestii pro svou tetu Jinlack Šinawatru, které byla premiérkou země v letech 2011-2014. Thaksin nyní čelí novému obvinění z urážky majestátu, což ukazuje na rostoucí tlak ze strany roajalistů na klan Šinawatrových. Činnost nové premiérky tak bude pečlivě sledována kvůli podezření z Thaksinova vlivu.
Nová premiérka Thajska usiluje o zavedení moderní politiky podobné Thaksinově iniciativě „jedna vesnice, jeden výrobek“, která rozdělila jeden milion bahtů do každé ze 77 000 thajských vesnic. Ve svém politickém přístupu se odvolává na koncept „měkké síly“ Josepha Nye a zdůrazňuje úspěch iniciativ zaměřených na venkovské komunity zdola. Aby však získala důvěryhodnost, musí voličům a investorům předvést novou a inovativní hospodářskou strategii. Opoziční Lidová strana, nástupkyně zakázané strany Pohyb vpřed, si v průzkumech veřejného mínění drží v současnosti silnou pozici a její bývalý lídr Pita Limjaroenrat je favorizován na post premiéra. Navzdory kritice Sretthova odvolání z postu premiéra se Lidová strana zdržela podpory nové premiérky.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.