Němci mají v eurozóně největší obavy ze zavedení digitálního eura. Hlavním důvodem jsou obavy ze ztráty soukromí.
Necelý rok před rozhodnutím o zavedení digitální verze eura váhá přibližně polovina obyvatel největší evropské ekonomiky s jeho přijetím kvůli obavám o soukromí. V rámci eurozóny mají totiž největší obavy z digitalizace eura zejména Němci.
Evropská centrální banka (ECB) vyvíjí digitální euro a plánuje řešit otázky ochrany soukromí a bezpečnosti pomocí šifrování a dalších technik na ochranu uživatelských dat. Digitální euro bude kromě mobilních telefonů přístupné i prostřednictvím platebních karet, aby se tak vyšlo vstříc technicky méně zdatným jednotlivcům a zranitelným skupinám. Prezidentka ECB Christine Lagardeová usiluje o to, aby digitální euro doplnilo fyzickou hotovost a bylo dostupné všem.
Mladší Němci se o soukromí zajímají méně než jejich starší spoluobčané. Aktuální studie ukázala, že zatímco třetina lidí starších 65 let odmítá sdílet osobní údaje online, mezi lidmi ve věku 18-24 let je to pouze 10 %. Šéf Bundesbanky Joachim Nagel je i nadále přesvědčen, že i starší Němci uvidí hodnotu digitálního eura, a ujišťuje je, že hotovost nezmizí.
Jak ukazují statistiky, v Německu stále převládají platby v hotovosti jako nejpoužívanější způsob platby v 51% případů. Kartou platí asi 27 % Němců a dalších možností využívá 16 % Němců: