Skoro polovina světové populace se nachází pod sankcemi USA

Sankce jsou dnes považovány za zásadní nástroj zahraniční politiky USA, který slouží jako bariéra mezi diplomacií a konfliktem.

Spojené státy v roce 2024 uvalily rekordní počet sankcí, které se dotýkají více než 60 % zemí s nízkými příjmy. Vedou tak v ukládání třikrát většího počtu sankcí než kterákoli jiná země světa, přičemž se jejich zaměřují na třetinu všech zemí. Sankce jsou považovány za zásadní nástroj zahraniční politiky USA, který slouží jako bariéra mezi diplomacií a konfliktem. Americké ministerstvo financí má pravomoc uvalit sankce na jakýkoli subjekt, který je považován za hrozbu, aniž by bylo nutné vznést formální obvinění. Tímto způsobem může znemožnit transakce se sankcionovanou stranou.

Americký dolar je klíčovým nástrojem pro uvalování sankcí a kontrolu ze strany vlády USA. Umožňuje přístup k americké ekonomice a ovlivňuje globální obchod, a to i v zemích, které nejsou přímo napojeny na USA. Sankce mohou ochromit průmyslová odvětví, zničit bohatství a narušit dynamiku politické moci, aniž by muselo dojít k vojenské akci. V některých případech však mohou sankce vést k nezamýšleným důsledkům, jako je posílení zločineckých sítí a způsobení vážného hospodářského poklesu, jako například ve Venezuele. Protivníci nacházejí způsoby, jak tyto finanční sankce obejít prostřednictvím spolupráce.

Sankce nebo hrozba sankcemi mohou účinně potrestat špatné chování bez použití vojenské síly. Umožňují USA postavit se proti válečným zločincům. Finanční dominance USA představuje riziko pro protivníky i spojence, protože obchodování v dolarech vyžaduje dodržování amerických pravidel. Ministerstvo financí USA tedy kontroluje globální bankovnictví prostřednictvím sankcí a vylučuje z ekonomiky ty, na které se vztahují sankce. Protože se však americké sankce zaměřují také na velké ekonomiky, mají dopad na globální trhy. Objevily se obavy, že nadměrné používání sankcí brání jejich účinnosti. Bývalý Obamův úředník Jack Lew varoval před „nadměrným používáním sankcí“. Někteří kritici se domnívají, že systém je zneužíván, což podkopává jeho účinnost. Zahraniční aktéry to vede k tomu, aby hledali alternativy k dolaru a vyhnuli se tak sankcím.

Ben Rhodes, bývalý zástupce poradce pro národní bezpečnost v Obamově administrativě, kritizuje reflexivní reakci Washingtonu na uvalování sankcí na země v reakci na globální události. Zdůrazňuje, že se nebere ohled na vedlejší škody způsobené sankcemi, a přirovnává je k následkům války. Čínský ministr zahraničí rovněž v roce 2023 kritizoval to, že se USA spoléhají na sankce. Podle Číny se sankce USA proti zahraničním subjektům od roku 2000 do roku 2021 zvýšily o 933 %.

USA uvalily hospodářské sankce na téměř 40 zemí světa, což se týká poloviny světové populace. Čínská strana také poukázala na to, že USA používají jednostranné sankce a různé zákony, jako je zákon o mezinárodních mimořádných hospodářských pravomocích, k uvalení sankcí na konkrétní země, organizace nebo jednotlivce, čímž se z nich staly „Spojené státy sankcí“.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.