Vlády Spojených států, Evropské unie a dalších spojeneckých zemí připravují plán na posílení bezpečnosti podmořských kabelových sítí, který zahrnuje i vyřazení čínských dodavatelů z projektů zavádění.
Spojené státy připravují „newyorské společné prohlášení“, které získal server Politico a které má být podepsáno koncem tohoto měsíce v rámci Valného shromáždění OSN ve dnech 22. až 25. září.
Komunikačními kabely probíhají masivní datové toky po celém světě a jsou nezbytné pro fungování světové ekonomiky. Je známo, že Rusko se podílí na narušování a sabotáži těchto sítí již od roku 2014, upozornili výzkumníci a američtí představitelé nedávno sdělili CNN, že zaznamenali další znepokojující aktivity Ruska.
Země, které prohlášení podepíší, budou od provozovatelů sítí požadovat, aby měli zavedena bezpečnostní opatření pro dodavatelský řetězec a bezpečnost dat a aby v případě incidentů sdíleli informace, uvádí se v návrhu.
Newyorské prohlášení je pokusem o získání podmořských kabelových sítí od společností ze spojeneckých zemí, což je ozvěnou snah Západu z minulých let vyřadit čínské společnosti z infrastruktury 5G.
Celý text je k dispozici zde v angličtině.
Psali jsme:
- Putin by mohl zablokovat internet v Evropě přerušením podmořských kabelů
- Tichomoří aneb Geopolitika podmořských kabelů v Oceánii
- Jsou za stávající situace podmořské kabely v bezpečí?
- Jaký je význam podmořských kabelů v oblasti technologické suverenity?
- Kontrola nad globálními telekomunikačními sítěmi je formou politické moci