Rovnost a spravedlnost jsou podle panelu OSN klíčem k zajištění zdrojů pro transformaci energetiky

Využití nerostných surovin, které jsou klíčové pro spravedlivý a rovný přechod na obnovitelné zdroje energie, vyžaduje nové přístupy, jejichž jádrem jsou lidé a planeta.

Nové přístupy založené na rovnosti a spravedlnosti mají zásadní význam pro zajištění zdrojů pro energetickou transformaci, uvádí se ve zprávě panelu generálního tajemníka OSN o kritických minerálech pro energetickou transformaci, která byla zveřejněna 11. září.

Podle Mezinárodní agentury pro energii se s prohlubující se klimatickou krizí očekává, že celosvětová poptávka po nerostných surovinách, které mají zásadní význam pro technologie čisté energie, jako je lithium pro elektromobily nebo selen pro solární články, se do roku 2030 ztrojnásobí a do roku 2040 zečtyřnásobí.

V závěru panel předkládá hlavní zásady a doporučení, která mají pomoci zajistit, aby z globální energetické transformace plně profitovaly všechny země a komunity bohaté na kritické nerostné suroviny – včetně rozvojových ekonomik v Africe, Asii, Latinské Americe a Tichomoří.

„Rozvojové země jako partneři v energetické transformaci mohou podpořit rozvoj prostřednictvím příležitostí pro přidanou hodnotu, sdílení přínosů, ekonomickou diverzifikaci a účast v hodnotových řetězcích kritických nerostných surovin pro energetickou transformaci, které budou pohánět příští generace, spíše než aby sloužily pouze jako dodavatelé surovin,“ uvádí se ve zprávě.

Zpráva dále zdůrazňuje potřebu spravedlnosti, rovnosti a udržitelnosti v celém hodnotovém řetězci kritických nerostných surovin – od těžby, rafinace a výroby až po dopravu a recyklaci na konci používání.

Obhajuje spravedlivé a transparentní smlouvy, silnou správu a ekonomickou spravedlnost pro spravedlivé obchodní a investiční partnerství.

Zdůrazňuje také environmentální a sociální záruky, které mají zabránit škodlivým těžebním praktikám z minulosti, a naléhavě vyzývá ke spravedlivým cílům a časovým lhůtám pro zavedení materiálové účinnosti a oběhového přístupu v celém životním cyklu kritických nerostných surovin pro energetickou transformaci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.