Klíčovou otázkou je, jak na události zareaguje Írán.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po zavraždění vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha prohlásil, že dosáhl významného triumfu, a předpověděl změnu v poměru sil v regionu, píše ve svém článku na Asia Times Ian Parmenter. Toto vítězství sice posílilo Netanjahuův obraz jako zajišťovatele bezpečnosti Izraele, ale jeho následky vyvolávají otázky, dodává autor. Zahájí Izrael pozemní invazi proti Hizballáhu v Libanonu? (k jejímu zahájení došlo včera večer, již po vydání tohoto textu: poznámka redakce). Zničení komunikační sítě Hizballáhu oslabuje jeho obranu. Aby Izrael toto vítězství upevnil, musí využít zranitelnosti Hizballáhu a zlikvidovat jeho arzenál. Tunelová síť Hizballáhu v jižním Libanonu však představuje pro izraelské síly hrozbu. Budoucí kroky obou stran zůstávají v tomto probíhajícím konfliktu nejisté.
Hizballáh je početná organizace s přibližně 40 000-50 000 bojovníky, i když tvrdí, že jich má 100 000. Navzdory nedávným útokům Izraele se Hizballáh nezapojuje do dalšího konfliktu. Stojí před úkolem obnovit vedení, přičemž potenciálními nástupci jsou Hašim Safieddine a Naim Kassem. Izraelská rozvědka hluboce infiltrovala Hizballáh. Skupina ztratila důvěryhodnost u libanonské veřejnosti, protože nedokázala ochránit Libanon před Izraelem. Obnovení pověsti Hizballáhu bude obrovským úkolem, protože v tak kritické situaci ještě nikdy nebyl. Jeho politický vliv a sociální služby v Libanonu však poskytují základ pro potenciální obnovu.
Klíčovou otázkou je, jak na Nasralláhovo zabití zareaguje Írán, který Hizballáh podporuje. Navzdory hrozbám odvety po americkém atentátu na Solejmáního byly reakce Íránu omezené. V minulosti Írán odpálil rakety na americké základny v Iráku a zaútočil na Izrael po zabití příslušníků IRGC. Kroky Íránu však naznačují, že v současné době si nepřeje rozsáhlejší válku.
Šíitské militantní skupině Hizballáhu chybí spojenci v sunnitských arabských státech, protože je vnímán jako opozice vůči jejich zájmům. Odstranění vůdce Nasralláha sunnitští arabští představitelé tiše vítají, protože kdysi byl vlivný, ale nyní způsoboval nestabilitu. Hizballáh mohou podporovat pouze húthijští povstalci v Jemenu a šíitské milice v Iráku, jejich vliv je však omezený. Je nepravděpodobné, že by Írán, který si nepřeje regionální konflikt, tyto skupiny podporoval. Mnoho aktérů usiluje o obnovení stability, včetně Bidenovy administrativy, která se obává rozdělení v nadcházejících volbách v USA. Je zde tedy, míní Parmenter, dost hráčů, kteří se snaží zabránit další eskalaci v regionu. Celková situace však nahrává Netanjahuovi, protože může jednat nezávisle na pokusech USA ho omezit. A ať udělá cokoli, bude i nadále dostávat vojenskou podporu USA.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.