Severní Korea členem BRICS? Rizika a možnosti

Podkopalo by členství KLDR formující se důvěryhodnost tohoto uskupení jako protiváhy světového řádu vedeného Západem?

Potenciální členství Severní Koreje v BRICSu, koalici velkých rozvíjejících se ekonomik, kterou založily Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, by mohlo přinést významné výzvy i příležitosti, napsal pro Asia Times bývalý indonéský diplomat Simon Hutagalung.

Hlavním problémem podle bývalého diplomata je, že případné členství Pchjongjangu by podkopalo formující se důvěryhodnost tohoto uskupení jako protiváhy světového řádu vedeného Západem. Jako takový totiž BRICS usiluje například o zavedení vlastní obchodní měny, která by konkurovala americkému dolaru.

Zájem Severní Koreje o vstup do BRICS je projevem snahy vymanit se z mezinárodní izolace, posílit ekonomické partnerství a posílit své geopolitické postavení. Její začlenění by však mohly zkomplikovat překážky, jako je jaderný program země a hospodářské potíže. Čína a Rusko považují Severní Koreu za nárazníkový stát proti spojencům USA v regionu a vidí v jejím potenciálním členství v BRICS způsob, jak rozšířit svůj vliv ve východní Asii. Severní Koreji by vstup do BRICS mohl nabídnout legitimitu, pomoc při zmírnění izolace a přístup k ekonomickým příležitostem prostřednictvím institucí, jako je Nová rozvojová banka. Nicméně opozice uvnitř skupiny BRICS, zejména ze strany Indie a potenciálně Brazílie kvůli jejich vazbám na severokorejské rivaly, by mohla představovat překážku pro severokorejskou kandidaturu.

Severokorejský jaderný program představuje pro BRICS významnou diplomatickou výzvu. Zatímco Rusko a Čína mohou jaderné ambice Pchjongjangu tolerovat, ostatní členové váhají kvůli mezinárodní kontrole a sankcím uvaleným na Severní Koreu. Ekonomika země je sankcemi silně ovlivněna, brání jí v přístupu ke globálním finančním a obchodním příležitostem. Severokorejská ekonomika je centralizovaná a závislá na průmyslových odvětvích, jako je armáda, a potýká se s neefektivitou v zemědělství. Hospodářský rozvoj země brzdí omezené možnosti mezinárodního obchodu a investic, zásadní podporu jí však poskytuje Čína. Začlenění Severní Koreje do regionálních dodavatelských řetězců by vyžadovalo významné strukturální reformy, kterým se režim historicky brání. Kromě ekonomických problémů je spornou otázkou i dodržování lidských práv, což by mohlo dále zkomplikovat její potenciální členství v BRICS a ohrozit důvěryhodnost tohoto bloku jako alternativy k institucím vedeným Západem.

Vstup Severní Koreje do BRICS by na druhou stranu mohl posílit vliv tohoto bloku ve východní Asii a poskytnout platformu pro zprostředkování na Korejském poloostrově, píše Hutagalung. Ačkoli ekonomický přínos Severní Koreje může být zpočátku omezený, její zdroje a poloha nabízejí potenciál pro dlouhodobé investice. Jaderný program a otázka lidských práv nutí BRICS jednat se Severní Koreou opatrně a nabídnout jí členství podmíněné, které by podpořilo reformy. Tato strategie může pomoci BRICS těžit ze strategické hodnoty Severní Koreje a zároveň zvládat rizika spojená s její politikou a vedením.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.