Rozšíření EU o deset zemí zůstává prioritou Evropské komise

Evropská komise přijala na přelomu října a listopadu svůj každoroční balíček týkající se rozšíření, v němž podrobně hodnotí současný stav vstupování kandidátských zemí do EU.

Deset nadějných kandidátských zemí dosáhlo podle vrcholných zástupců EU pokroku na své cestě k přistoupení k EU. Tento balíček pak stejně jako v roce 2004 zahrnuje deset zemí, z nichž devět získalo formální status kandidátské země EU. Desátá země, Kosovo, je potenciální kandidátskou zemí proto, že jeho cesta do EU je spjata s přístupovou cestou Srbska, kdy bez normalizace vzájemných vztahů se žádná z nich nemůže stát členem EU. Mezi deset kandidátských zemí patří Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Černá Hora, Severní Makedonie, Srbsko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie a Turecko. Podle Evropské komise je rozšíření historickou příležitostí jak pro přistupující země, tak pro stávající členské státy a také pro EU jako celek, aby se stala „větší a silnější“. Pátý a poslední rozšiřovací balíček představili Josep Borrell, vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku EU a Olivér Várhelyi spolu s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou, která prohlásila, že „rozšíření zůstane hlavní prioritou nové Komise“.

Jak vypadá situace pro jednotlivé vstupující země? Základní klastr byl otevřen s Albánií v říjnu 2024. S Albánií i Severní Makedonií byl dokončen screeningový proces. Přístupová jednání byla zahájena s Ukrajinou a Moldavskem na prvních mezivládních konferencích v červnu 2024. Černá Hora je na cestě k předběžnému uzavření dalších vyjednávacích kapitol a v březnu 2024 Evropská rada rozhodla o zahájení přístupových jednání s Bosnou a Hercegovinou. K neúspěchu pro EU došlo v nedávných parlamentních volbách v Gruzii, po kterých je proces přistoupení této země k EU de facto zastaven. Pokud jde o Turecko, podle Borrella je jeho soulad se zahraniční politikou EU je podle loňských zpráv velmi nízký a klesající. Jelikož je však Turecko považováno za klíčového partnera EU, vztahy s ním se vyznačují postupným obnovováním. Co se týče Kosova a Srbska, pět států EU nezávislost Kosova neuznává: Španělsko, Slovensko, Kypr, Rumunsko a Řecko. Další zemí, která v přístupovém procesu zaostává, přestože je kandidátskou zemí od roku 2005, je Severní Makedonie, kde šlo nejprve o spor s Řeckem a nyní pro změnu o bilaterální spor s Bulharskem o změnu ústavy, která by zahrnula malou bulharskou menšinu mezi uznané menšiny v zemi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.