Závislost na lithiu z Číny: Německu hrozí miliardové ztráty

„Německu a Evropě hrozí, že prohrají celosvětovou soutěž o strategicky důležité suroviny,“ varoval v pondělí prezident Svazu německého průmyslu (BDI) Siegfried Russwurm. Při zahájení 8. surovinového kongresu apeloval na Německo, aby „konečně více investovalo do své surovinové bezpečnosti“.

Surovinového kongresu se podle tiskové zprávy organizátorů zúčastnilo přibližně 400 účastníků z řad podnikatelů, politiků, vědců a občanské společnosti. V pozadí stojí skutečnost, že německé hospodářství potřebuje stále více surovin, zejména tzv. kritických surovin, jako jsou měď, lithium a vzácné zeminy. Německo je přitom stále více závislé na dodávkách z jiných zemí. Tato závislost je obzvláště kritická v souvislosti s rostoucím mezinárodním napětím.

Dnešní výzvy jsou podle státní tajemnice Franzisky Brantnerové z německého ministerstva hospodářství „v některých případech ještě větší“ než před dvěma lety. To se týká zejména závislosti na Číně: „V posledních dvou letech jsme se nestali méně závislými na Číně, ale více,“ řekla Brantnerová. Po Trumpově volebním vítězství je třeba předpokládat, „že konflikt mezi USA a Čínou se v budoucnu zvýší – a my tím budeme trpět“, upozornila dále.

Jen pro ilustraci: pokud by byl například okamžitě zastaven vývoz čínského lithia do Evropy, byla by v Německu ohrožena přidaná hodnota ve výši až 115 miliard eur. To je 15 % přidané hodnoty celého německého zpracovatelského průmyslu.

Čína jako „systémový soupeř“ se vznášela nad všemi debatami. Russwurm vysvětlil, aniž by lidovou republiku výslovně jmenoval, že „autokratické režimy stále častěji využívají monopolního postavení k zasahování do hospodářské soutěže v souladu s geopolitickými zájmy“. Suroviny jsou stále častěji využívány jako prostředek nátlaku.

Více informací najdete na webu BDI v němčině.

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.