Zima je za rohem: Ceny energií v Evropě budou opět prudce kolísat

Ceny zemního plynu v Evropě rostou kvůli nejistotě ohledně dostatečné nabídky a zvýšené poptávce v době, kdy se v Evropě blíží třetí zima po ruské agresivní válce proti Ukrajině.

Dr. Yousef Alshammari, prezident London College of Energy Economics, pro Euronews Business uvedl, že „navzdory dostatečným zásobám plynu je na trzích stále nejistý převis nabídky“. Dodal, že kapacita zásobníků plynu v EU byla v srpnu na 90 %, tedy daleko před termínem, a že „zásobníky plynu jsou nyní naplněny z 95 %, tedy hodně přes 100 miliard metrů krychlových“.

Zvýšená poptávka po teple a elektřině v důsledku nižších teplot však již v prvních listopadových týdnech kapacity prověřila.

Alshammari předpokládá, že na jaře 2025 již nebudou zásobníky na takové úrovni jako na konci poslední zimy v dubnu 2024, kdy dosáhly 60 % kapacity. „Vypadá to, že tuto zimu by mohly klesnout hluboko pod 50 %, což znamená, že Evropa bude muset příští rok nakoupit mnohem více plynu, aby se zásobníky plynu opět přiblížily k naplnění. V kombinaci s relativně chladným počasím to pravděpodobně udrží ceny na rozumné úrovni ve srovnání s minulou zimou, která byla relativně mírnější.

Hlavním rizikovým faktorem pro ceny energií na kontinentu je geopolitické napětí pramenící z USA a Ruska.

Nejistota v Evropě se dále zvýšila, když ruský Gazprom 16. listopadu zastavil dodávky zemního plynu do Rakouska kvůli sporu mezi oběma zeměmi.

Mezitím 1. ledna 2025 vyprší klíčová smlouva umožňující tranzit ruského plynu přes Ukrajinu, což vytváří riziko, že polovina zbývajících ruských plynovodních exportů do EU zmizí z energetického mixu v době nejvyšší poptávky.

Nedostatek dodávek plynu z ruských plynovodů „by mohl vyvolat návrat k uhlí a ropě v mixu výroby elektřiny, (…) což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro energetické trhy,“ uvedl prezident London College of Energy Economics.

Snižující se dovoz ruského plynu v kombinaci se zvýšenou poptávkou po energii by vyvolal další dovoz zkapalněného zemního plynu do Evropy, což by mohlo rovněž zvýšit ceny energie v Evropě jako celku.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.