Německo: Podle průzkumu je Alice Weidelová poprvé populárnější než Friedrich Merz

Podle průzkumu by 24 % Němců volilo za kancléřku lídryni Alternativy pro Německo Alici Weidelovou.

Z nedávného průzkumu společnosti Insa vyplývá, že vůdkyně AfD Alice Weidelová poprvé předstihla kandidáta na kancléře za CDU/CSU Friedricha Merze s 24 %, který dosáhl pouze 20 %. Následuje spolkový kancléř Olaf Scholz s 15 % a těsně za ním ministr hospodářství Robert Habeck se 14 %.

Weidelová před několika týdny ve Spolkovém sněmu ostře vystoupila nejen vůči vládní koalici (SPD, Zelení, FDP), ale i vůči Merzovi s tím, že se zajímá jen o sebe, svou moc, stranickou taktiku a především o svou ješitnost. „S vámi jako náhradou za pana Scholze Německo nedosáhne žádného pokroku. Nic z toho, co slibujete, nemůžete uskutečnit. Nejste alternativou k této vládě a k tomuto kancléři. A těžko můžete být, protože CDU je za existenční krizi, v níž se naše země nachází, odpovědná stejně jako semaforová vláda,“ prohlásila kromě jiného ve svém vystoupení.

Vládní koalice se rozpadla a krátce před Vánocemi prohrála hlasování o důvěře kancléři Olafu Scholzovi (SPD). Nová stabilní většina není v dohledu. Aktuálně prezident Frank-Walter Steinmeier rozpustil Spolkový sněm a Německo čekají 23. února 2025 volby.

Předčasné rozpuštění Spolkového sněmu je v historii Spolkové republiky Německo naprostou výjimkou. Scholzovo hlasování o důvěře bylo teprve šestým od roku 1949 a ve třech případech skončilo volební období parlamentu předčasně. V roce 1972 to byl případ kancléře Willyho Brandta (SPD), v roce 1982 Helmuta Kohla (CDU) a v roce 2005 Gerharda Schrödera (SPD).

 

Psali jsme:

Ilustrační foto: Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.