Jak hodnotit plnění státního rozpočtu za minulý rok – toť otázka, píše ve svém komentáři Josef Buřič.
Už toho bylo mnoho řečeno, a tak se podívejme jen na několik souvislosti. Nejprve to, co opravdu mnohé „potěší“. Připomeňme si, že to je poslední hodnocení plnění rozpočtu od této vylhané vlády. Hodnocení plnění rozpočtu za rok 2025 už bude v režii příští vlády a ta jistě dá hospodaření této fialové vlády náležité hodnocení. Dočkáme se tedy pojmenování skutečných problémů českých veřejných financí. Doufejme…
Rozpočet na minulý rok byl postaven na dynamice HDP v běžných cenách ve výši 5 % a ve stálých cenách na dynamice 1,9 %. Obvykle platí, že růst daňových příjmů, resp. i dalších příjmů, vč. sociálních v podstatě kopírují vývoj nominálního hrubého domácího produktu.
Daňové příjmy rozpočtu v roce 2024 se zvýšily meziročně o 26 mld., tj. o 2,8 %. To není moc a měli bychom se ptát proč? Přece současně v minulém roce vzrostly sazby některých daní – měnila se DPH, zvýšily se spotřební daně a atd. a rostly i mzdy – a přesto růst daní byl pomalý.
O čem to tak asi svědčí? O špatné přípravě nebo o neschopnosti vybrat daně? Prostě se prý nějak nedařilo. Výběr DPH zůstal za očekáváním a také další daně. Jen daňoví soumaři – zaměstnanci, jak je někdo nazývá – zaplatili na daních více, než se očekávalo. Logicky, oni si nemají co odepsat z daňového základu a – hlavně – nemohou zatajit své příjmy.
Od této vlády se zlepšení daňové disciplíny či dokonce zlepšení výběru daní nedočkáme. Jen malý postřeh: předvánoční trh na pražském Staroměstském náměstí. Tam se přece platilo only cash. Kolik tam byly daňové úniky – jen 100, nebo 200 nebo to je ještě daleko více milionů? A v souhrnu na vánočních trzích v celé zemi je to asi tak kolik? Trápí to někoho?
Takže hodnotit něco, o čem víme a tušíme, že je to ve skutečnosti nějaké jen málo reálně podložené číslo, jaký to má smysl?
Tato fialová vláda nám vykládá o růstu ekonomiky. Prý i minulý rok už ekonomika rostla. Jestli to bylo kolem jednoho procenta, pak to není růst, to je nanejvýš stagnace.
Můžeme si sice vykládat o tom, že je to spočteno ve stálých cenách, a to prý je spolehlivé měřítko. Myslím, že to tak není. Ti, co se zabývají cenami (resp. konstrukcí cenových indexů), vědí, že i ve stálých cenách dochází k růstu. Jenom z toho důvodu, že se mění kvalitativní charakteristiky zboží a do spotřebního koše vcházejí vlivem inovací i nové výrobky, které tam dříve nebyly. Nerozebírejme to podrobněji. Jen malou poznámku. I v minulosti se na toto téma vedly diskuse, které vyúsťovaly do poznatku, že i ve stálých cenách je cenový růst kolem 1 % ročně, ne-li více.
Jednoduše chlubit se tím, že ekonomika vzrostla o jedno procento meziročně je prostě velmi na pováženou a je to jen další doklad „odbornosti“ této současné vlády.
Daleko nejvíce však o současné vládě a její hospodářské politice vypovídá vývoj státního dluhu. To bylo slibů, jak odpovědně budou hospodařit – a výsledek je docela tristní. Ale nepřekvapí – je to jen další ze lží, kterými se snaží společnost přesvědčit, že bude lépe a už brzy se dostaneme ty slibované německé platy.
Do těchto čísel je nutno promítnout i další dva roky. Rok 2023 s deficitem 271 mld. a rok 2024 s plánovaným deficitem 241 mld. Takže můžeme očekávat, že ti „zodpovědní hospodáři v současné vládě“ se dostanou svým kumulovaný dluhem za čtyři roky nad magickou hranici 1000 mld. Ale protože v tom svém rozpočtu mají, jak bylo nejednou publikováno, už zakomponovány, pokud jde o příjmy, další „hausnumera“, a proto můžeme očekávat, že se nakonec tento dluh posune ještě výše.
Jen opravdu malé srovnání. Ta předchozí vláda v letech 2018–2021 dokázala alespoň ve dvou letech dosáhnout v podstatě vyrovnaného hospodaření rozpočtu. O tom se současným hlasatelům rozpočtové odpovědnosti může jen zdát.
Trochu zkusme zapřemýšlet, jaké dědictví přenechávají budoucí vládě. Myslím, že budou – pokud mají rozum – rádi, když od toho, co zde napáchali, budou moci utéct. Příští vládě není co závidět. Bude muset obnovit hospodářský růst a začít opravdu reálně konsolidovat rozpočtové hospodaření po tom rozvratu zaviněném současnou vládou, a to nebude vůbec snadné.