MMF podle tuniského prezidenta Kaise Saída překračuje svou roli a zasahuje do hospodářské suverenity země. Země proto s fondem odmítá komunikovat.
Mezinárodní měnový fond je světová finanční instituce, která byla v posledních letech klíčovým partnerem při poskytování finanční pomoci (poskytování půjček) Tunisku, radila Tunisku v oblasti hospodářských reforem a to v době, kdy se země potýkala s hospodářskými problémy. Za svou pomoc si však MMF vymáhá od Tuniska opatření, které se vedení země pranic nelíbí. Tunisko proto nedávno přijalo rozhodnutí přerušit s Mezinárodním měnovým fondem veškerou komunikaci. Tento krok Tuniska pak vede k stále rostoucímu napětí mezi tuniskou vládou a MMF. Prezident Saíd a vedení země se však nejvíce brání některým podmínkám MMF, které mají dopady na tuniské občany a které často zahrnují úsporná opatření, jako například snižování dotací či daňové reformy.
Podle MMF se Tunisko v září 2022 dohodlo s fondem na půjčce ve výši 1,9 miliardy dolarů, nesplnilo však klíčové závazky a dárci se domnívají, že stav státních financí se stále více odchyluje od údajů, na jejichž základě byla dohoda vypočtena. Neochota tuniské vlády provádět opatření, která jsou považována za škodlivá pro obyvatelstvo, vedla k patové situaci. Vláda země tvrdí, že vliv MMF hospodářské problémy Tuniska spíše zhoršuje, než aby je zmírňoval. Tunisko totiž čelí vysoké inflaci, nezaměstnanosti a rostoucímu veřejnému dluhu. Nyní bude Tunisko čelit výzvě, jak si zajistit alternativní finanční podporu, aby se vyhnulo hlubším hospodářským otřesům. Někteří experti varují, že bez vnější pomoci nebo strukturálních reforem by se hospodářská krize v zemi mohla dále prohloubit a ohrozit veřejné služby a sociální stabilitu v zemi.