Komunistická strana v Číně čelí nejistotě

Změna hodnocení ekonomické výkonnosti vede k tomu, že hospodářské neúspěchy jsou v Číně označovány za úspěchy.

Čínský prezident Si Ťin-pching pronesl 31. prosince svůj každoroční novoroční projev, někteří komentátoři tehdy hodnotili jeho zmínku o sjednocení Číny jako hrozbu pro Tchaj-wan, jiní se soustředili na jeho reakci na znovuzvolení Donalda Trumpa. Hlavní pozornost by se však měla soustředit na rostoucí nejistotu kontroly Komunistické strany Číny (KS Číny) nad společností, napsal Lewis Eves na stránkách Asia Times. Si zdůraznil čínské ekonomické úspěchy a prohlásil, že HDP přesáhne 130 bilionů jüanů (17. 7 bilionů USD), což odráží 4,9% růst za poslední rok. Čínská média Siův tehdejší projev chválila a vyzdvihovala působivý růst Číny ve srovnání s vyspělými ekonomikami.

Si ve svém projevu zdůraznil pozitivní ekonomické body, ale opomenul zmínit realitu zpomalujícího se růstu, který se z 5,2 % v roce 2023 snížil na 4,9 %. Toto tempo je sice lepší než v mnoha vyspělých zemích, ale ve srovnání s minulými tempy čínského růstu je nedostatečné. V loňském roce Si uznal ekonomické problémy a zavázal se k opatřením pro růst a tvorbu pracovních míst, přesto zpomalení ekonomiky a vysoká nezaměstnanost mladých lidí přetrvává.

Je náročné pochopit, proč Si a KS Číny přiznali ekonomické problémy navzdory vyššímu tempu růstu a slavili úspěch, když se růst zpomalil. Lze to vysvětlit „změnou cílů“, kdy se stanovené cíle mění na snazší, což umožňuje označit špatné výsledky za úspěchy.

Například růst HDP Číny v roce 2024 ve výši 4,9 % se může zdát nepříznivý ve srovnání s růstem 5,2 % v roce 2023. Nicméně díky změně cíle, který vykazuje vyšší růst HDP než vyspělé ekonomiky, může být tento růst v čínských médiích označen za „pozoruhodný“.

KS Číny využívá svého mediálního vlivu k bagatelizaci ekonomických problémů tím, že upravuje ekonomické cíle a rámuje růst Číny ve srovnání s ostatními jako úspěch. Od 80. let 20. století se KS Číny opírala o ekonomický úspěch a nacionalismus, aby získala legitimitu, ale se zpomalujícím se růstem se zaměřila na nacionalismus a propaguje nacionalistické hodnoty, aby získala podporu.

Vztahy mezi KS Číny a nacionalistickými skupinami jsou pro KS Číny dlouhodobě škodlivé. KS Číny se snaží tyto skupiny kontrolovat, aniž by ztratila vlastní nacionalistickou podporu, což vede k akcím proti ČKS, včetně kybernetických útoků. Dlouhodobý model strany se hroutí. Si přiznal ekonomické problémy, ale snažil se zvýšit optimismus pro rok 2024, což se nestalo. Vládnoucí strana znejistěla, změnila způsob hodnocení ekonomické výkonnosti a prosazuje pozitivní zprávy o zpomalujícím se růstu.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.