Setkání francouzského prezidenta s moldavskou prezidentkou se neslo v duchu odporu proti Rusku

Prezident Macron se v Paříži setkal se svým moldavským protějškem, Maiou Sanduovou. Na programu byly vztahy Moldavska s Ruskem a nová francouzsko-moldavská dohoda.

Oba státníci si při setkání v Elysejském paláci notovali. Macron zopakoval francouzskou podporu Moldavsku v souvislosti s válkou proti Ukrajině a uvedl, že podporuje snahu země o vstup do Evropské unie. Moldavské prezidentka Sanduová pak hodně hovořila proti Rusku, kdy například prohlásila: „Rusko porušuje všechny sliby. Zavázalo se, že do roku 2002 stáhne svá nelegální vojska z našeho území. Nikdy tak neučinilo. Odstřihlo nás od plynu, čímž porušilo svou vlastní smlouvu o dodávkách.“ Podle Sanduové také Rusko uvaluje embargo na moldavské výrobky, ignoruje obchodní dohody a vměšuje se do voleb a nejsou to ojedinělé činy. Na závěr své promluvy prezidentka uvedla, že Moldavsko doufá, že do konce desetiletí dosáhne členství v EU. „Vstup do EU není jen cílem. Je to cesta k silnější zemi.“ O vstup země do EU má velký zájem i Unie samotná. Moldavsko tak získává peníze na financování programu, který má urychlit socioekonomické reformy země a podpořit její integraci do EU. Zároveň bude v zemi otevřena kancelář pobočky Evropského parlamentu.

V rámci posilování vztahů mezi zeměmi byla též uzavřena nová smlouva mezi Moldavskem a Francií o zvýšení energetické účinnosti v hodnotě 30 milionů eur. Tato dohoda s Francouzskou rozvojovou agenturou pomůže „snížit plýtvání energií, snížit náklady a posílit naši energetickou nezávislost“, uvedla prezidentka Sanduová na společné tiskové konferenci. Moldavsko zároveň obviňuje Rusko z umělého vytváření energetické krize s cílem destabilizovat zemi před parlamentními volbami poté, co ruský výrobce Gazprom pozastavil vývoz plynu do separatistického regionu Podněstří. K tématu vztahů s Ruskem se vyjádřil i francouzský prezident s tím, že podle něj Moldavsko čelí ruským pokusům o destabilizaci země, která má společnou hranici s Ukrajinou a do roku 2030 chce vstoupit do Evropské unie. „Moldavsko, jehož vzdušný prostor je pravidelně narušován ruskými bezpilotními letouny a raketami, se také musí potýkat se stále bezohlednějšími ruskými pokusy o destabilizaci, zaměřenými zejména proti demokratickým institucím vaší země,“ tvrdí Macron.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.