Belgické úřady oznámily zatčení několika osob v souvislosti s údajným uplácením v europarlamentu. Šlo o korupci spojenou s čínskou společností Huawei.
Několik osob z Evropského parlamentu zatkla policie v rámci vyšetřování korupce spojené s čínskou technologickou společností Huawei. Tuto informaci uvedla ve čtvrtek 13.3. ve svém prohlášení belgická federální prokuratura. Podezřelí se údajně podíleli na „aktivní korupci“ v Evropském parlamentu ve prospěch společnosti Huawei a byli zadrženi po prohlídkách v 21 prostorách parlamentu v Belgii a Portugalsku Ke korupci mělo docházet pravidelně a velmi diskrétně od roku 2021 až do současnosti, a to „pod rouškou komerčního lobbingu a v různých formách, jako jsou odměny za zastávání politických funkcí nebo nadměrné dary, například za stravu a cestovní výdaje, či pravidelné pozvánky na fotbalové zápasy,“ uvedla doslova prokuratura. Podle vyšetřovatelů mohly být nezákonné platby „zamíchány“ do finančních toků spojených s výdaji na konference, aby se zamaskoval jejich skutečný účel. Vyšetřování chce také odhalit případné důkazy o praní špinavých peněz. Hlavní soudce nařídil zapečetit kanceláře dvou parlamentních asistentů v sídle Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku.
Mluvčí Evropského parlamentu prohlásil: „Obdrželi jsme od belgických orgánů žádost o spolupráci při vyšetřování, které parlament urychleně a plně vyhoví.“ K případu se vyjádřila i společnost Huawei, která uvedla, že obvinění bere vážně a bude s úřady neprodleně komunikovat, aby situaci plně pochopila. „Společnost Huawei uplatňuje politiku nulové tolerance vůči korupci nebo jinému protiprávnímu jednání a zavazuje se vždy dodržovat všechny platné zákony a předpisy,“ uvedli zástupci Huawei. K vyšetřování dochází necelé tři roky po skandálu, při němž se několik zákonodárců a asistentů EU zapletlo do údajného úplatkářského skandálu, do něhož byli zapleteni úředníci z Kataru a Maroka (katarská a marocká vláda jakékoli pochybení v tomto případu popřely). V případu bylo tehdy obviněno pět současných a bývalých poslanců Evropského parlamentu – Řek Eva Kaili, Ital Pier Antonio Panzeri a Andrea Cozzolino a Belgičané Marc Tarabella a Marie Arena. Panzeri uzavřel v roce 2023 s prokuraturou dohodu o přiznání viny, v níž přiznal svou účast na korupci. Žádný z ostatních čtyř obviněných nebyl odsouzen.