Evropská komise ve strategickém dokumentu uvedla, jak může EU zvýšit své obranné schopnosti. Hlavním cílem je čelit Rusku.
„O tom, jak je pro nás obrana důležitá, svědčí to, kolik do ní investujeme, a v posledních deseti letech nebyla příliš důležitá,“ uvedla vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční věci Kaja Kallasová při představení nové obranné strategie EU v Bruselu.
Evropská komise představila tzv. bílou knihu o obranných schopnostech EU. Cílem strategického dokumentu je ukázat, jak mohou EU a její členské státy do roku 2030 zvýšit své ochranné schopnosti. Jedním z hlavních důvodů je Rusko.
Aby byly členské státy odolnější, určila Evropská komise kritické oblasti, v nichž musí rozšířit své schopnosti. Patří mezi ně protivzdušná obrana, protiraketová obrana, dělostřelecké systémy a bezpilotní letouny.
Komise zdůrazňuje, že členské státy zůstávají v otázkách obrany v hlavní roli. Cílem je zajistit, aby stávající zdroje byly využívány co nejefektivněji. Například společným vývojem, výrobou a uváděním na trh zbraňových systémů.
Zatímco konzervativní skupina EPP bílou knihu v zásadě vítá, liberální skupina Renew Europe a Zelení ji považují za málo ambiciózní. Například poslankyně Evropského parlamentu za Zelené Hannah Neumannová požaduje „skutečnou strategickou nezávislost“ v oblasti financování. Diskutovat by se mělo také o eurobondech – tj. společných půjčkách – a specializované evropské obranné bance.
Psali jsme: