Evropský trh se zemním plynem se ocitá v kritickém období

Evropské zásobníky plynu jsou po zimě ze dvou třetin prázdné. Vysoké ceny a malá finanční motivace obchodníků nyní ohrožují letní doplňování zásob.

Evropský plynárenský sektor čeká s koncem topné sezóny kritické období, kdy zásobníky budou naplněny pouze ze dvou třetin, napsal článek agentury Bloomberg. Obvykle obchodníci doplňují zásoby v létě, kdy jsou ceny nižší, ale letošní rok je jiný. Letošní zima a zastavené toky plynu přes Ukrajinu vyčerpaly zásoby rychleji než obvykle, což vede k vyšším letním cenám plynu, které snižují motivaci k obchodům se zásobníky.

Klíčovou otázkou je, jak evropské vlády zajistí doplnění zásobníků a za jakou cenu. Příštích několik dubnových týdnů ukáže, zda účastníci trhu zahájí vtláčení plynu navzdory nerentabilním cenám, nebo zda si počkají na lepší podmínky. Generální ředitel společnosti Vital Group Russell Hardy zdůraznil potřebu krátkodobého řešení pro zahájení vtláčení plynu do zásobníků.

Vstup do zimy s nízkou úrovní zásob by mohl při extrémním počasí vést k výrazným cenovým skokům. Evropská komise nařizuje, aby zásobníky byly z 90 % naplněny do 1. listopadu, ale nedávné diskuse o časové flexibilitě vyvolaly na trhu nejistotu, která ovlivnila ceny.

Ceny plynu jsou v současnosti přibližně o 50 % vyšší než v loňském roce a přesahují 40 eur za megawatthodinu. Je možné, že na této úrovni budou muset zůstat, aby přilákaly dostatek zkapalněného zemního plynu (LNG) během léta. Pokud poptávka z Číny zůstane nízká, mohla by si Evropa zajistit více dodávek, protože se předpokládá, že čínské nákupy poprvé od roku 2022 klesnou.

Evropa musí v současnosti platit vysoké ceny za dodávky zemního plynu, ale pokud ceny klesnou, mohl by LNG putovat do Asie. Dostatečně vysoké ceny by mohly pomoci přilákat více námořních dodávek a eliminovat tak sezónní rozpětí, přičemž ceny pro několik prvních zimních měsíců se již začínají trochu normalizovat. Navíc Ukrajina bude letos nucena dovážet výrazně více plynu kvůli poškození své infrastruktury v důsledku bojů.

Vlády musí pečlivě spravovat zásobníky plynu, aby vytvořily rezervy. Zpoždění by mohlo vést k nedostatku nebo vysokým nákladům. Návrh Německa dotovat neziskové skladování překvapil obchodníky a zvýšil ceny. Itálie posunula své aukce na skladování plynu na dřívější dobu. Teplé jaro a změny v pravidlech skladování by mohly pomoci, pro stabilitu cen zemního plynu v Evropě je však rozhodující načasování.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.