Asie čelí rostoucím rizikům díky své roli bankéře Washingtonu. Důvěra v americký dolar klesá, i když pozice dolaru v globálním obchodním systému zůstává bezpečná.
Pokud se guvernér Čínské lidové banky Pchan Kung-šeng unaví centrálním bankovnictvím, možná se bude věnovat správě hedgeových fondů, napsal ironicky ekonomický analytik William Pesek v článku pro Asia Times. V březnu, před chaosem na amerických dluhových trzích, Panova Čínská lidová banka a Státní správa devizového obratu (SAFE) účinně snížily závislost Číny na americkém dolaru. V důsledku toho je Čína nyní až třetím největším držitelem amerických státních dluhopisů, přičemž vede Japonsko s 1,1 bilionu USD.
Podle autora však Čína stále čelí problému, protože má 765,4 miliardy dolarů v měně, která je stejně náchylná ke kolapsu jako byla v posledních desetiletích. Situaci zkomplikoval také impuls amerického ministra financí Scotta Bessenta ignorovat snížení ratingu USA z AAA na AA1 a pokračovat v politice, která k němu vedla; může tak vyvolat další snížení ratingu a ještě větší potíže pro dolar. Tato situace nenastala výhradně vinou prezidenta Donalda Trumpa, protože hromadění státního dluhu ve výši téměř 37 bilionů dolarů trvalo mnoho let. Nicméně, současná administrativa svou nedbalostí vůči ekonomické realitě ke snížení ratingu agenturou Moody’s přispěla.
Bessentův neochvějný tón naznačuje, že důvody pro snížení ratingu nepřijímá. Cla, která ovlivnila akciový trh a oslabila dolar, jsou stále platná. Zatímco někteří obchodníci mohou najít útěchu v potenciálním snížení daní pro Čínu, mnoho investorů zůstává znepokojeno možnými budoucími kroky prezidenta Trumpa ohledně Federálního rezervního systému a síly dolaru. Očekávají se jednání mezi Trumpem a Si Ťin-pchingem, ale ze strany Číny nebyly zaznamenány žádné ústupky. Bessent se nezdá být snížením ratingu znepokojen, protože věří, že ekonomický růst problémy USA s dluhem vyřeší .
Důvěra v americký dolar však klesá zejména proto, že ratingové agentury označují úvěrové ratingy za „zpožděný indikátor“. Tyto obavy se ještě prohlubují v situaci, kdy Republikánská strana prosazuje rozpočtový balíček, který by mohl v příštím desetiletí zvýšit federální deficit o další zhruba 4 biliony dolarů, a to bez započítání rostoucích úrokových plateb. Analytička Tracy Chenová zdůrazňuje, že reakce trhu na snížení ratingu je nejistá, neboť spolehlivost ministerstva financí i dolaru nyní může být zpochybňována. Euro v poslední době posílilo, což vedlo k diskusím o alternativních měnách. Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová poznamenává, že posílení eura odráží problémy s důvěrou v politiku USA. Obavy z přetrvávající vysoké inflace v USA uprostřed klesající ekonomiky vyvolávají u analytiků obavy ze stagflace.
Minulý pátek agentura Moody’s oznámila, že vlády USA dlouhodobě selhávají v řešení velkých ročních rozpočtových deficitů a rostoucích úrokových nákladů, což naznačuje, že tato otázka bude v roce 2025 velmi aktuální. Agentura Moody’s již dříve uvedla, že pozice dolaru v globálním obchodním systému zůstává bezpečná, i když v příštích desetiletích může vzniknout multipolární měnový systém. Varovala však, že protekcionismus USA, oslabené vládní instituce a obavy z platební neschopnosti by mohly dominanci dolaru ohrozit.
Významné riziko spočívá v možném střetu mezi Trumpem a šéfem americké centrální banky (FED) Jeromem Powellem v otázce snižování úrokových sazeb. Tento konflikt by mohl vést k nestabilitě amerických státních dluhopisů i dolaru. Navíc závislost USA na asijských trzích v oblasti finančních služeb, technologií a duševního vlastnictví zvyšuje vliv asijských měnových orgánů. Během roku 2025 mohou obchodníci s dluhopisy silně reagovat na chyby v politice USA, což zvýší tlak na státní dluhopisy a dolar.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.