V Německu testují autonomní vozidla pro veřejnou dopravu

Na venkově se mnoho lidí cítí odříznuto od světa, proto v Hesensku startuje pilotní projekt, který přináší veřejnou autonomní dopravu na vyžádání.

Průkopnický projekt KIRA pro autonomní veřejnou dopravu vyrazil poprvé s cestujícími. Zákazníci mohou od nynějška rezervovat a využívat kyvadlovou dopravu ve městě Langen a v obci Egelsbach v okrese Offenbach. Musí být registrováni jako testovací uživatelé a potřebují aplikaci KIRA určenou pro tento projekt. Ve druhé polovině roku by to mělo být možné i v některých částech Darmstadtu.

KIRA je zkratka pro „KI-basierter Regelbetrieb autonomer On-Demand-Verkehre“ (pravidelný provoz autonomní dopravy na vyžádání na bázi umělé inteligence). Tento projekt vedou Deutsche Bahn a dopravní sdružení Rhein-Main-Verkehrsverbund RMV.

Během testovacího provozu KIRA budou obsluhovány virtuální zastávky. Individuální vyzvednutí na adrese bydliště není možné. Cestující mohou nastoupit pouze na jedné z virtuálních zastávek. Podle KIRA dorazí spontánně objednaná vozidla v krátké době, tj. během několika minut.

Patrick Schnieder, spolkový ministr dopravy, k tomu řekl: „Autonomní řízení je klíčovou technologií pro inovativní, ekologickou a bezbariérovou mobilitu. V budoucnu by proto mělo být běžnou součástí provozu po celém Německu. Podporou projektu KIRA chceme místní občany nadchnout pro tuto technologii: budou se moci snadno a pohodlně nechat odvézt autonomními kyvadlovými vozidly na místo určení. Tímto způsobem umožníme lidem vyzkoušet si autonomní řízení a ukážeme, jak tato forma mobility může zlepšit kvalitu života obyvatel regionu.“

Během testovací fáze sedí za volantem „bezpečnostní řidič“, který dohlíží a zasahuje pouze v případě nouze.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.