Kuba směřuje k humanitární katastrofě

Americký prezident Trump již několik měsíců blokuje dodávky ropy na Kubu. Důsledky pro obyvatelstvo jsou drastické: téměř neexistují zdroje energie pro dodávky elektřiny, potravin, vaření a vytápění.

Obyvatelstvo je závislé na omezené humanitární pomoci, například na dodávce potravin z Mexika. Kvůli nedostatku paliva se hromadí odpadky, obchody mají prázdné regály a miliony lidí jsou často bez elektřiny. Špatný stav infrastruktury navíc způsobuje časté výpadky elektráren, což vede i k problémům s dodávkami vody, informujeTagesschau.

Lidé mají potíže s uchováváním potravin, protože nefungují ledničky, a k vaření často používají dřevo nebo uhlí. Velký nedostatek je také léků a nemocnice fungují v obtížných podmínkách bez elektřiny a vody.

Kubánská vláda se snaží krizi řešit například tím, že poprvé po téměř 60 letech povoluje společné podniky soukromých a státních firem. Podle politologa Berta Hoffmanna však není jisté, zda se tyto reformy skutečně podaří uskutečnit.

Odborníci varují, že pokud bude nedostatek paliva pokračovat, může Kuba čelit hladomoru a kolapsu zdravotnictví. Hoffmann také kritizuje politiku USA a vyzývá ostatní státy, zejména evropské, aby proti ní vystoupily.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.