Ministr zahraničí Tillerson na odstřel

Aktuálně: Pod americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem se znovu otřásá židle a objevují se zprávy o jeho odchodu. Proč je Tillerson v tak slabé pozici?

Bílý dům i ministerstvo zahraničí prozatím popřely, že by měl být Rex Tillerson vyhozen. Bude sloužit, dokud to prezident bude chtít, odvětil mluvčí Tillersona. Ale že to Trump ještě chce, tomu už skoro nikdo nevěří.

Poznámka redakce: !Argument sleduje situaci Rexa Tillersona i amerického zahraniční politiky dlouhodobě. Pro osvěžení paměti upozorňujeme na několik našich článků k tématu: zde, zde, zdezde

Noviny New York Times přinesly informaci, že Bílý dům už vypracoval plán, jak to bude v ministerstvu zahraničí dál. Tillerson odejde, jeho nástupcem bude šéf CIA Mike Pompeo. Jen prezident musí dát změnám zelenou.

Prozatím postup je záměrně dán jako fáma – aby ministr zahraničí dostal signál, že má odejít.

Ale tisková mluvčí Tillersona mediální informace odmítla. Uvedla, že Tillerson dál pokračuje i se svým plným diářem. Pověsti o tom, že Tillerson už dlouho nebude ministrem zahraničí, se objevují již delší čas. Byl neobvyklou volbou – bez zkušenosti v politice, či v diplomacii.

Jako šéf ropného koncernu ExxonMobil měl on vždy hlavní slovo – ostatní museli jeho nápady realizovat.

Ale je veřejným tajemstvím, že prezident a ministr zahraničí už si nemají co říct. Trump si cení loajality a Tillerson několikrát šel proti němu. Stačí zmínit demonstraci neonacistů, po které Tillerson uvedl, že prezident – který obě dvě skupiny demonstrantů hodil do jednoho pytla, mluvil jen sám za sebe.

A v říjnu vyšlo najevo, že Tillerson označil Trumpa za „slabomyslného.“ Dementi nikdy nepřišlo, zato záplava vřelých slov k Trumpovi o tom, jak staví Američany a Ameriku na první místo, jak je chytrý, jak chce výsledky…

V Trumpově vládě je Tillerson jedním z přemýšlivých ministrů. Apeloval na to, aby se konflikt se Severní Koreou řešil diplomaticky, následně mu Trump vzkázal, že řeči nic nezmůžou. Trump tím podkopal důvěryhodnost svého ministra zahraničí.

Ani na ministerstvu zahraničí to nefunguje hladce. Tillerson se pokouší ho nově strukturovat a diplomaté jdou následně proti sobě. Proto se někdy Tillersonovi říká „paradox.“

Tony Blinken, který působil jako zástupce ministra zahraničí za Obamy k tomu uvedl, že Tillerson vcelku zaujímal rozumné pozice. Ovšem bez úspěchu, neboť prezident neposlouchá. Pokoušel se udělat správné věci. Ale vnitřně bohužel ministerstvo zahraničí oslabil, protože souhlasil se zkrácením rozpočtu o 30 %, zkušené pracovníky jen popudil k odchodu. A ti se shlukují. Tvrdá pravda je, že vejde do dějin jako ministr s velkým dopadem, ale bohužel ze špatných důvodů.

Klima na ministerstvu zahraničí je špatné, nespokojenost vysoká. Tak velká, že mnoho pracovníků chce nového ministra, dokonce by se nyní spokojili i s Pompeem. Pompeo je věrný republikán, zahraničně politický ostrý hoch a diplomaticky nezkušený.

Ilustrační obrázek:  Autor – U.S. Department of State from United States – Secretary Tillerson Delivers Remarks on the 2016 International Religious Freedom Report, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61702826

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.