Sahra Wagenknechtová zakládá levicové široké hnutí Vstávat!

Nové hnutí se chápe jako mimoparlamentní platforma, která má otevírat nová témata a pozice v rámci veřejné debaty. Cílem je nová vláda se sociálnější agendou.

Iniciativa se má nazývat „Aufstehen“, neboli Vstávat, informoval německý Spiegel, jehož informaci přejala ARD Tagesschau.

Už týdny hovoří významná persona německé levice Sahra Wagenknechtová o novém širokém levicovém hnutí. Iniciativa nyní získává konkrétní obrysy.

Wagenknechtová uvedla, že cílem je jiná politická většina a nová vláda se sociálnější agendou. Klíčovou roli má hrát sociální demokracie. Wagenknechtová se domnívá, že s dostatečně velkým tlakem budou strany ve svém vlastním zájmu otevírat kandidátní listiny myšlenkám hnutí a členům hnutí.

Jeden ze zástupců sociální demokracie tuto ideu vítá, tvrdí, že potřeba hluboké změny je obrovská. Hnutí není nová strana, chápe se jako mimoparlamentní hnutí, jehož úkolem je otevírat nová témata a pozice ve veřejné debatě.

Šéfové strany Die Linke ideu hnutí odmítají, protože se obávají, že strana Die Linke se tím stane zbytečnou. Šéf frakce strany spolu  s Wagenknechtovou Dietmar Bartsch byl nejdřív rovněž skeptický, ale nyní je ideji spíše nakloněn. Tvrdí, že existuje kulturní boj pravice a že je potřeba brát vážně každou ideu, která se proti tomu staví. Snad je to i šance, jak posílit politickou levice a najít jinou parlamentní většinu.

Ílustrační obrázek: Autor –  Blömke/Kosinsky/Tschöpein- Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32876096

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.