V saúdské dynastii roste nevole vůči Mohamedovi jako následníkovi

Královská rodina zvažuje, že by se králem stal bratr současného panovníka princ Ahmed. Korunní princ čelí odporu díky svojí politice doma, v zahraničí i skandální vraždě novináře v Istanbulu.

Podle tří zdrojů blízkých královskému dvoru Saúdské Arábie roste v saúdské královské dynastii nespokojenost s královým oblíbeným synem, korunním princem Mohamedem bin Salmánem, napsala agentura Reuters. Kritici z řad dynastie si nepřejí, aby korunní princ usedl na saúdský trůn. Přispěla k tomu i kauza vraždy saúdského novináře v Istanbulu.

Desítky členů dynastie Al Saúd si přejí, aby došlo ke změně následnického pořádku a MbS se nestal dědicem 82letého panovníka Salmána. Připouštějí ovšem, že král Salmán se proti svému synovi spíše neobrátí. Zdroje informují, že se zvažuje, že by po králově smrti na trůn usedl princ Ahmed bin Abdulazíz, který je mladším bratrem současného krále. Princ Ahmed by měl podporu členů rodiny, bezpečnostních složek i některých západních spojenců.

Ahmed pobýval poslední dva roky v zahraničí a patří ke kritikům současného saúdského vedení. Je jedním ze tří lidí, kteří odmítli podpořit Mohamedovo jmenování následníkem trůnu v roce 2017. Princ ani jeho představitelé nebyli k zastižení, aby věc okomentovali.

Dynastie Saúdů čítá stovky princů a princezen, na rozdíl od evropských dynastií nemá automaticky nastavené následnictví trůnu od otce k nejstaršímu synovi a řídí se stále kmenovou tradicí, kdy otec určí syna nebo člena rodiny podle své volby.

Také vysoce postavení američtí činitelé naznačili, že by prince Ahmeda jako následníka trůnu uvítali, tvrdí se situací obeznámené zdroje ze saúdského dvora. Potvrdily také, že princ Ahmed by nezrušil probíhající reformy, ctil by dohodnuté zbrojní smlouvy a snažil by se o obnovení jednoty v dynastii.

Jeden z představitelů americké vlády, kterého Reuters nejmenuje, sdělil, že americká vláda zatím nespěchá, aby se distancovala od současného korunního prince. I když zjištění amerických tajných služeb, které mají prezidentovi předložit zprávu o vraždě novináře D. Chásakdžího, to mohou změnit. Bílý dům si všiml, že v pondělí král Salmán při veřejném vystoupení svého syna hájil.

Prezident USA Donald Trump měl dostat zprávu o zavraždění novináře na stůl v úterý. Ochlazení vztahů ke korunnímu princi Mohamedovi ze strany USA ale nesouvisí jen s případem vraždy novináře. Mohamed nedávno nařídil ministerstvu obrany prověřit možnosti nákupu zbraní od Ruska, mělo se jednal o protiraketový systém S-400.

Král Salmán si je vědom těžkostí, které by pro království vyplynuly z možného střetu se Spojenými státy a z možnosti, že by Kongres zmrazil saúdské majetky.

Ti, kdo v poslední době mluvili s králem, tvrdí, že král popírá roli korunního prince v případu vraždy a spíš věří, že se jedná o spiknutí proti království. Nicméně 82letý monarcha vypadal, že ho věc tíží a budí v něm obavy.

Když v Saúdské Arábii zemře král nebo není schopen plnit svoji roli, musí jeho následníka potvrdit Rada věrných, ve které je 32 členů. Znamená to, že korunní princ Mohamed bin Salmán potřebuje potvrzení rady k tomu, aby se stal králem jako otcův následník. S ohledem na to, jak korunní princ marginalizoval členy Rady, nemá nástupnictví jisté.

Podle saúdských zdrojů Mohamed zničil institucionální pilíře, které umožňovaly vládu Saúdů už skoro celé století – rodinu, kleriky, kmeny a rodiny obchodníků, což je vnímáno uvnitř královské rodiny jako destabilizující.

Někteří zasvěcenci tvrdí, že princ postavil pro svého otce nový palác u Rudého moře v ceně 2 miliard dolarů. Jedná se o izolované místo vzdálené 100 km od nejbližšího města. Taková rezidence by krále fakticky držela mimo státní záležitosti, řekl Reuters zdroj z královské rodiny. Oficiální vyjádření k těmto informacím agentura od Rijádu neobdržela.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.