Ceny komodit v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu prudce rostou a Austrálie by z toho mohla těžit

Cena mědi dosáhla historického maxima a blíží se 13 600 dolarů za tunu. Cena niklu rovněž stoupá.

Austrálie se chystá vydělat na prudce rostoucích cenách komodit poté, co byly na Rusko uvaleny ochromující sankce. Mezinárodní poptávka po australských komoditách by se mohla v důsledku konfliktu na Ukrajině zdvojnásobit. Cena futures na tunu uhlí se zvedla o 40 % na 440 dolarů – od pátku se cena téměř zdvojnásobila. Odběratelé v Evropě, Japonsku, Jižní Koreji a Číně se snaží vyřešit svou expozici vůči ruskému uhlí. A existují velké obavy o dodávky.

Cena mědi dosáhla historického maxima a blíží se 13 600 dolarů za tunu. Cena niklu rovněž stoupá. To by mohlo otevřít dveře australským těžařům, neboť australský vývoz mědi již v roce 2020 vzrostl na 10,4 miliardy dolarů.

Ekonom společnosti NAB Taylor Nugent uvedl, že cenové pohyby naznačují, že příjmy z australského vývozu v březnu vzrostly o 30 %. Deníku The Australian řekl, že pokud by se zisky udržely, mohl by se měsíční vývoz uhlí v dubnu nebo květnu zdvojnásobit na současnou úroveň. Právě minulý týden se objevily zprávy, že evropský konflikt by mohl být spouštěcím mechanismem pro to, aby se zastavené projekty LNG vrátily na stůl. Několik velkých ropných a plynárenských společností se rozhodlo stáhnout se z Ruska kvůli konfliktu a sankcím uvaleným západními zeměmi. Vývoz zkapalněného zemního plynu a uhlí se v Austrálii v posledních letech stal terčem kritiky kvůli dopadu těchto operací na životní prostředí a klima. Vyšší ceny komodit zvýší náklady na výrobu zboží a mohou zvýšit inflační tlaky.

Cena mědi dosáhla historického maxima, protože sklady se vyprazdňují

Cena mědi dosáhla nedávno historického maxima, protože obchodníci se snažili vytvořit si zásoby kvůli obavám z dalšího narušení dodavatelského řetězce. Obavy z narušení dodávek, historicky nejnižší světové zásoby a raketově rostoucí náklady na energie zažehly oheň pod základními kovy a přebily obavy z dlouhodobějšího dopadu invaze na Ukrajině na globální růst, rostoucí úrokové sazby ve vyspělých zemích a zpomalující ekonomiku v Číně.

Základní kovy rostly plošně a index LMEX, který sleduje šest hlavních kontraktů, se vyšplhal na rekordní úroveň. Nikl se poprvé od roku 2008 krátce obchodoval nad úrovní 30 000 dolarů za tunu. „Trh je v panickém režimu, pokud jde o nabídku,“ uvedl Gianclaudio Torlizzi, partner poradenské společnosti T-Commodity, a dodal, že ceny budou nadále růst, zatímco na Ukrajině zuří konflikt.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.