Srbsko zůstane do čtyř měsíců bez ropy. Chorvatsko udeřilo sankcemi, Bulharsko by nemuselo dodat plyn

Balkánské zápisky komentují nejnovější dopady ukrajinské krize na energetické trhu Balkánu, kde se pod tlakem sankcí ocitá  Srbsko.

Začátkem měsíce srbští řidiči hořekovali nad cenami paliva a jeho nedostatkem. Jak se blíží nedělní volby prezident Aleksandar Vučić ujišťoval o dostatku paliva a dokonce o snížení jeho ceny. Nyní tři dny před volbami přišla rána z čistého nebe.

Chorvatská akciová společnost Jadranski naftovod (JANAF) rozhodla podle usnesení Rady EU zohledňující situaci mezi Ukrajinou a Ruskem o tom, že od 15. května vypoví dodávky ropy pro srbskou společnost dovážející ropu NIS (Naftna industrija Srbije). Rozhodnutí je vázáno na situaci na Ukrajině s tím, že mohou nastat změny. Provozovatel ropovodu JANAF v oficiálním prohlášení uvedl: „Vzhledem k tomu, že v současné době nelze předvídat potenciální trvání a intenzitu omezujících opatření, nelze posoudit všechny důsledky opatření a jak moc ohrožují finanční pozici a činnost JANAF v roce 2022.“

Prezident Vučić jakoby toto již dříve začátkem března předvídal, když k evropským sankcím poznamenal: „Evropané si ponechali možnost spolupracovat s Gazpromneftem na svém území a dovážet ropu z Ruska. Zato třetí země, kde ropné rafinerie nebo společnosti vlastní Rusové, nebudou moci ropu vyvážet ani dovážet.“

Chorvatsko plní usnesení EU, neboť většinovým vlastníkem srbské společnosti NIS je ruský Gazpromneft (56,15 %). Řešením situace může být to, že NIS a další srbské naftové společnosti odkoupí část akcií vlastněných ruskou společností.

Rozhodnutí chorvatské společnosti nedodávat pro NIS ropu bude mít velký dopad na srbské hospodářství, neboť NIS je jediným dodavatelem ropy a ropných derivátů v Srbsku. Po skončení dodávek se odhaduje, že Srbsko má ve svých zásobách ropu ještě jen pro tři další měsíce.

Srbsko dříve dováželo ropu také přes Rumunsko, což kvůli válce na Ukrajině není možné. Je zde ještě cesta z Černé Hory, která ale není funkční. Jedinou záchranou je dovoz ropy z Maďarska.

Srbsku hrozí další pohroma vyplývajících z na řízení EU tentokrát zastavením dodávek plynu z plynovodu vedoucího z Bulharska. Existuje navíc tvrzení, že by Bulharsko plyn ani dovážet nemohlo, bude-li Rusko požadovat platbu v rublech. Tím vším se Srbsko dostalo do katastrofální situace. Prezident Vučić na to reagoval slovy: „Restriktivní opatření EU vůči energetickému sektoru Ruské federace nepoškozují zájmy Ruska ani Evropské unie, ale Srbska.“

Aleksandar Vučić chce u EU podat stížnost na danou situaci, ale dopředu ví, že neuspěje. Je si vědom, že je to součástí taktiky, jak donutit Srbsko, aby se připojilo k sankcím EU vůči Rusku.

Reakce Srbů

Jak reagují obyčejní Srbové? Nejlépe to vystihují komentáře pod články, jako tento: „Vše je až neuvěřitelné a s jistotou to připomíná naše devadesátá léta. Hrozí to opět oním úděsným desetiletím, které nám válkou, smrtí, chudobou a neštěstím sežralo zbytek života.“

Na druhé straně jsou Srbové, kteří nedají na Rusko dopustit ani přes hrozící sankce. Příkladem je bývalý slavný fotbalista a legenda Crvene Zvezde Bělehrad Dušan Dule Savić. Ten lituje sankcí vůči ruským sportovcům a na protest si oblékl tričko s písmenem „Z“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.