Aleksandar Vučić bude zřejmě opět srbským prezidentem

Balkánské zápisky komentují výsledky srbských „supervoleb“, ve kterých současný prezident obhájil druhý mandát.

Volby v Srbsku skončily. Hlasovat mohlo šest a půl milionů voličů. Hlasovala více než polovina, 58,6 % voličů (3,6 milionů) a výsledek?

Citujme některá srbská média. Prorežimní Blic: „Opozičník Đilas zasmušile hledí se zkříženými rukami, spolu s ostatními ´spolubojovníky´. Své zklamání neskrývá ani kandidát Sjednocené opozice na starostu Bělehradu Vladeta Janković, který ustaraně stojí“.  Bulvární deník pokračuje: „Zato ve štábu Srbské pokrokové strany je veselo. Pije se šampaňské, trubači troubí, tancuje se kolo a všichni jsou v dobré náladě.“ Opoziční deník Danas rovněž žije v optimismu, když si je jist vítězstvím opozice v hlavním městě Bělehradě. Optimismus přináší ústy opozičního lídra Zorana Živkoviće: „Bělehrad bude mít demokratickou vládu bez Vučiće, socialistů, Radikální strany a Zavetniků (Ochránci).“ Poznamenejme, že obsazení radnice opozicí v hlavním městě ještě není jisté.

O pozici prezidenta nikdo nediskutuje, s převahou zvítězil v prvním kole dosavadní Vučić. Ten se chlubí, že je na tom stejně, ne-li lépe než za krále vládnoucí srbský premiér Nikola Pašić (oba na snímku). Vučić sice může vládnout „pouze“ patnáct let, ale proti bezmála osmnáctiletému vládnutí Pašiće, vládne bez přerušení.

Výše uvedené komentáře vycházely z neúplného asi devadesátiprocentního sčítání. Nyní (v pondělí odpoledne, kdy text vznikl) se čísla o něco posunula k 95,52 procentům sečteným hlasů a výsledky se o mnoho nezměnily.

Skupštinu, 250 členný parlament ovládne Vučićova Srbská pokroková strana zatím se 119 mandáty a k pohodlné většině ji pomůže Srbská sociálně-demokratická strana se svými 32 křesly. Ostatně to již před volbami její vůdce Ivica Dačić sliboval. Chce být premiérem. Nápomocni budou také strana Ochránci (Zavetnici) s deseti mandáty. Nejvíce mandátů (zatím 38) z opozice získala koalice Sjednocené Srbsko (Ujedinjena Srbija), kde vůdci jsou prezidentský opoziční kandidát Zdravko Ponoš, zmíněný potenciální starosta Bělehradu Živković a představitelka liberální Strany svoboda a pravda Marinka Tepićová. Do parlamentu vstoupí ještě další opoziční strany NADA (15), Moramo (12) a Dveri-POKS (10), čímž vytvoří proti současnosti silný opoziční hlas, který bude ve veřejnosti ještě více slyšet. Bude to kombinace liberalismu s hlasem Zelených, která se bude muset postavit proti vládnoucí pravicově a nacionalisticky zaměřené vládě.

Jak dál?

Výsledek voleb pro Srbsko znamená, že politika se měnit nebude. Prezident Aleksandar Vučić bude chtít vést zemí do EU, ale nikoli do NATO. Bude chtít stejně jako jeho soused Viktor Orbán, nepřerušit dobré vztahy s Ruskem. Oba měli stejné předvolební heslo: „Na první místě je naše země“. Je to populistický trend, na který dnes lidé hodně slyší. Na jedné straně se mluví o svobodě, o centralismu EU a na druhé straně jsou tito politici pro svůj vlastní etatismus hraničící s autokracií. Zajímavé bude, jak dlouho toto politické lavírování vydrží. Vlivem války na Ukrajině je již nyní cítit, že nebude mít dlouhého trvání. Přechodová fáze neutrality, na kterou Vučić vsadil, může rychle skončit. Ve všem (a to platí i pro opozici) je zásadní otázka řešení Kosova! Srbsko ho nedá a podle toho bude dál řídit svoji politiku.

 

Článek vydáváme ve spolupráci s webem Balkánské zápisky.

Ilustrační foto: Duma.gov.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.