Ztráta stability, zaostávání a demografický propad. To jsou hlavní rizika pro ruskou ekonomiku

Ruští odborníci zhodnotili dopady západních sankcí a varují před dlouhodobými riziky.

Experti z moskevské Vysoké školy ekonomické zhodnotili dopady západních sankcí na ruské hospodářství. Až do roku 2030 budou sankce stát Rusko oslabení růstu hrubého domácího produktu o 1 až 1,5 % ročně a příjmy obyvatelstva nebudou držet tempo s ekonomikou, shodl se panel 17 ruských makroekonomů, uvedl web RBK. Jinými slovy, ruští experti očekávají, že platy porostou ještě pomaleji než ekonomika země.

Názory na vyhlídky ekonomiky vývozu a dovozu se liší, ale podle průměrného odhadu se podíl vývozu na HDP do roku 2030 sníží o 5-7 % oproti současnosti.

S ohledem na meziroční růst HDP očekávají experti v letošním roce pokles ekonomiky o 7,5 %, v příštím roce nulový růst, a v letech 2024 a 2025 růst o 1,8 %. Očekávané průměrné tempo růstu HDP v letech 2026-2030 odhadují na 1,5 % ročně.

Shodli se také na dlouhodobých rizicích pro ruské hospodářství. Patří k nim ztráta makroekonomické a sociální stability, technologické zaostávání a prohlubování demografických problémů. Kromě toho jsou skeptičtí vůči alternativám, tj. k možnosti nahrazení dovozu a rozvoje high-tech odvětví v Rusku jako celku. Obojí představuje výzvu pro hospodářskou politiku.

Hodnocení sankcí a jejich dopadů ztěžuje skutečnost, že ekonomická izolace je jako téma málo prozkoumaná. Výzkum zkušeností jiných zemí, které zažily tlak sankcí, některé důsledky ekonomické izolace pouze naznačuje. Podle ekonoma Ilji Voskobojnikova je však možné vysledovat tři trendy:

– Ekonomická krize v důsledku sankcí poškozuje ekonomiku, na kterou se sankce vztahují, bez ohledu na to, zda je dosaženo politických cílů, či nikoli.

– Zkušenosti Íránu ukazují, že nahrazování dovozu, které je přirozenou reakcí na ekonomiku pod sankcemi, vede k poklesu produktivity průmyslu, protože se zhoršuje konkurenceschopnost podniků na trhu, rostou náklady a snižují se tržby. To se podepisuje také na nezaměstnanosti.

– Sankce zvyšují nerovnost a chudobu a tvrdě dopadají na zranitelné, zatímco bohatých může dokonce přibývat. Izolování země prostřednictvím sankcí snižuje její „transparentnost“ a porušování lidských práv se tak může ještě zintenzivnit.

Voskobojnikov také dodal, že současná ekonomická politika Ruska se do značné míry opírá o zkušenosti sovětské mobilizační ekonomiky. Jak upozornil, ekonomiku SSSR nenarušovaly jenom sankce (omezení obchodu a přístupu k technologiím), ale také vnitřní neschopnost přerozdělit zdroje. Voskobojnikov míní, že stát musí v současné fázi zlepšit efektivitu distribuce zdrojů zajištěním konkurenčního prostředí, tržních cen a podporou podnikatelských iniciativ.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.