Španělsku a Portugalsku bude umožněno dočasně snížit ceny elektřiny

Evropská komise schválila španělské a portugalské opatření na snížení cen elektřiny v době energetické krize.

Evropská komise schválila podle pravidel EU pro státní podporu španělské a portugalské opatření ve výši 8,4 miliardy eur, jehož cílem je snížit velkoobchodní ceny elektřiny na trhu s elektřinou na Pyrenejském poloostrově (MIBEL) snížením vstupních nákladů elektráren spalujících fosilní paliva, informoval web Evropské komise.

Opatření bylo schváleno podle čl. 107 odst. 3 písm. b) Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „SFEU“), přičemž bylo uznáno, že španělská a portugalská ekonomika zažívá vážné narušení. Opatření je v souladu se sdělením Komise o bezpečnosti dodávek a přijatelných cenách energie a se závěry Evropské rady z března 2022, které odkazují na mimořádná dočasná opatření snižující spotové ceny na trhu s elektřinou pro podniky a spotřebitele, která neovlivňují podmínky obchodování v míře odporující společnému zájmu.

Výkonná místopředsedkyně Komise Margrethe Vestagerová, která má na starosti politiku hospodářské soutěže, uvedla: „Dočasné opatření, které jsme 8. června schválili, umožní Španělsku a Portugalsku snížit ceny elektřiny pro spotřebitele, kteří byli těžce zasaženi nárůstem cen elektřiny v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Zároveň bude zachována integrita jednotného trhu. Kromě toho poskytne Španělsku a Portugalsku určitý čas na provedení reforem, které v budoucnu zvýší odolnost jejich elektrizační soustavy v souladu s cíli Zelené dohody a v konečném důsledku ještě více zmírní dopady energetické krize na konečné spotřebitele.“

Opatření bude platit do 31. května 2023. Podpora bude mít podobu platby, která bude fungovat jako přímá dotace výrobcům elektřiny a bude určena na financování části jejich nákladů na palivo. Denní platba se bude vypočítávat na základě rozdílu mezi tržní cenou zemního plynu a stropem ceny plynu stanoveným v průměru na 48,8 eur/MWh po dobu trvání opatření. Přesněji řečeno, během prvních šesti měsíců uplatňování opatření bude skutečný cenový strop stanoven na 40 eur/MWh. Od sedmého měsíce se cenový strop zvýší o 5 eur měsíčně, takže ve dvanáctém měsíci bude cenový strop činit 70 eur/MWh.

Celý článek najdete zde v angličtině.

 

Psali jsme:

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.