Špioni jsou v Bruselu

Kontrarozvědka dlouho nebyla pro EU velkým tématem, přesto se v Bruselu opakovaně objevily skandály s odposlechy. I dnes tam působí agenti z celého světa, zdůrazňuje belgická státní bezpečnostní služba.

Pro ruské tajné služby je Belgie na seznamu zajímavých cílů na druhém místě – hned za USA, říká Sergej Jirnov, bývalý důstojník KGB žijící v Paříži. Pro ruské špiony není zajímavá samotná země, ale zařízení v jejím hlavním městě: „Sídlo NATO a Evropská komise. To jsou dva hlavní cíle v Bruselu a tam směřují všechny ruské zdroje.“ Podle indexu globální diplomacie Institutu Lowy se v Bruselu nachází 127 diplomatických misí, což je více než kdekoli jinde.

Pascal Petry z belgické Státní bezpečnosti (Sûreté de l’Etat) bil na poplach ve vysílání RTBF: „V Bruselu je pravděpodobně několik stovek špionů. Přítomnost Číny a Ruska je silná.“ Tajné služby afrických států se rovněž zajímají o zpravodajské informace z Bruselu a sledují početné exilové komunity v Belgii.

Metody služeb se skládají z moderního kybernetického sledování a klasického náboru: může jít o zdroje z institucí EU, ale také o zástupce jiných států nebo zaměstnance průmyslových sdružení. Také se může stát, že příslušná odposlouchávací zařízení se nainstalují přímo během stavebních prací. „Například v roce 2003 se náhodou zjistilo, že stěny v budově Rady EU mají uši – tam, kde jsou umístěny místnosti delegací členských států. Štěnice se používaly již při stavbě budovy v 90. letech 20. století – není známo kým.

Bývalý důstojník KGB Jirnov také vidí, že ne všechny bruselské instituce jsou dostatečně vyzbrojeny proti odposlechům a špionážním útokům zahraničních zpravodajských služeb – „NATO ano, EU ne. Je to otázka priorit a rozpočtu,“ říká. „Dlouhou dobu se věnovala větší pozornost terorismu a organizovanému zločinu než špionáži.“

Mnozí věřili, že po rozpadu Sovětského svazu žijí ve světě bez bloků. „Říkali, že studená válka skončila, Rusko se stalo normálním státem, téměř spojencem, v žádném případě už nepředstavuje hrozbu. To byla velmi vážná chyba, protože Rusko nikdy nepřestalo špehovat Západ.“

Čína sledovala komunikaci mezi evropskými vládními organizacemi

Ve zprávě publikované v roce 2018 výzkumníci ze společnosti Area 1 Security uvedli, že kampaň „získala přístup do diplomatické korespondenční sítě Evropské unie“. Podle výzkumníků měla čínská vláda po dobu několika let tajně sledovat komunikaci mezi evropskými vládními organizacemi a think tanky.

Po delší době sledování podezřelé kampaně se podařilo společnosti Area 1 odhalit úspěšnou infiltraci kyperského ministerstva zahraničních věcí, a tedy i sítě COREU (Corespondance Européenne), klíčového systému, který zajišťuje páteřní komunikaci mezi všemi 28 zeměmi EU. Komunikační platformu využívá také Rada Evropské unie, Evropská služba pro vnější činnost (EEAS) a Evropská komise.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.