Spolupráce v oblasti obnovitelných zdrojů může zvýšit energetickou suverenitu Indie, řekl Scholz na státní návštěvě

Velké technologické znalosti Německa by mohly přispět k existujícím indickým programům rozšiřování obnovitelných zdrojů energie.

Užší spolupráce s Německem v oblasti obnovitelných zdrojů energie a dalších technologií pro přechod k energetice by mohla Indii pomoci zvýšit její energetickou nezávislost, uvedl kancléř Olaf Scholz na nedávné státní návštěvě této jihoasijské země. „Je to něco, na čem máme zájem a co bude přímo prospěšné pro rozvoj, sílu a suverenitu Indie,“ řekl Scholz na tiskové konferenci v Dillí a dodal, že „velké technologické znalosti“ Německa v této oblasti by mohly přispět k existujícím indickým programům rozšiřování obnovitelných zdrojů energie. Německo má „velký zájem“ o spolupráci v oblasti větrné a solární energie, biomasy, modernizace rozvodných sítí a elektrifikace indické železniční sítě, uvedl kancléř. Pomoc zemím „globálního Jihu“ v Asii, Africe a Jižní Americe při pokrývání jejich energetické poptávky v podmínkách rostoucích cen surovin musí Německo podle Scholze chápat jako svůj vlastní zájem. Zároveň „si nesmíme myslet, že naše vlastní problémy jsou zároveň problémy zbytku světa,“ dodal s ohledem na zintenzivnění využívání ruských fosilních paliv v Indii od začátku války na Ukrajině.

Kancléř ocenil roli Indie v mezinárodním prostředí, jako je klub vlivných ekonomik G20, a dodal, že obě vlády budou rovněž spolupracovat na prohloubení Scholzovy myšlenky „klimatického klubu“ zemí usilujících o stanovení společných pravidel pro intenzivnější opatření v oblasti klimatu. Indický premiér Naréndra Módí uvedl, že se obě vlády dohodly na pokračování a zintenzivnění partnerství v oblasti udržitelného rozvoje, která byla zahájena během jeho státní návštěvy Německa v předchozím roce, včetně partnerství v oblasti obnovitelných zdrojů energie, zeleného vodíku a biopaliv.

 

Zdroj: Benjamin Wehrmann, „Cooperation on renewables can increase India’s energy sovereignty, Scholz says at state visit“ (Clean Energy Wire, 27.02.2023)

Licence: Creative Commons Attribution 4.0 International Licence (CC BY 4.0)

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.