Saudi Aramco zaznamenala rekordní zisk díky vysokým cenám energií

Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco oznámila rekordní zisky za rok 2022.

Čistý zisk společnosti loni vzrostl o 47 % na 161 miliard dolarů, protože světové ceny ropy a plynu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu prudce vzrostly. Vzhledem k tomu, že i další ropní giganti jako Exxon Mobil, Chevron a Shell ohlásili za rok 2022 rekordní zisky, nebylo oznámení žádným překvapením, i když reakce byly vesměs stejné: náznak zmatení smíšený s voláním po neočekávaných daních, informoval web Statista.

Začátkem tohoto roku generální ředitel společnosti Aramco Amin Nasser odmítl myšlenku neočekávané daně z ropných zisků jako „neprospěšnou“ s tím, že by mohla utlumit investice do alternativních i konvenčních zdrojů energie.

„Vzhledem k tomu, že předpokládáme, že ropa a zemní plyn zůstanou v dohledné budoucnosti zásadní, jsourizika nedostatečných investic v našem odvětví reálná – včetně přispění k vyšším cenám energií. Abychom využili naše jedinečné výhody v rozsahu a stali se součástí globálního řešení, přistoupila společnost Aramco k největšímu programu kapitálových výdajů ve své historii,“ uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Amin Nasser. „Zaměřujeme se nejen na rozšiřování těžby ropy, plynu a chemikálií, ale také na investice do nových nízkouhlíkových technologií s potenciálem dosáhnout dalšího snížení emisí – v našich vlastních provozech i u koncových uživatelů našich produktů,“ dodal Nasser, aby uklidnil ty, kteří volají po využití neočekávaných zisků k urychlení dekarbonizace.

Čistý zisk Saudi Aramco (2017 až 2022) v miliardách dolarů.

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.