Saúdská Arábie rozšiřuje své mezinárodní vztahy, přičemž zvláštní pozornost věnuje Číně

Dlouhodobé partnerství s USA slábne, a tak se Saúdská Arábie snaží diverzifikovat svou diplomacii – a nedávné dohody s Čínou, Íránem a Ruskem do této strategie zapadají.

„Čína je připravena spolupracovat se Saúdskou Arábií a vynaložit veškeré úsilí na vybudování čínsko-arabského společenství se společnou budoucností v nové éře a více přispět k míru, stabilitě a rozvoji na Blízkém východě,“ sdělil v úterý čínský prezident Si Ťin-pching.

Si Ťin-pching to uvedl během telefonického rozhovoru se saúdským korunním princem a premiérem Mohammedem bin Salmánem, jak informoval čínský portál Xinhua.

Si poukázal na to, že nedávno se díky společnému úsilí Číny, Saúdské Arábie a Íránu úspěšně uskutečnily rozhovory mezi Saúdskou Arábií a Íránem v Pekingu, které dosáhly významných výsledků a pomohly Saúdské Arábii a Íránu zlepšit vzájemné vztahy, což mělo významný demonstrační účinek na posílení jednoty a spolupráce regionálních zemí a zmírnění regionálního napětí, a proto byly mezinárodním společenstvím široce oceněny.

Podle bin Salmána hraje Čína stále důležitější a konstruktivnější roli v regionálních a mezinárodních záležitostech.

Kristian Coates Ulrichsen, analytik saúdské zahraniční politiky, si všiml, že rozhodnutí království navázat vztahy s Íránem a Čínou je součástí širší diverzifikace mezinárodních vztahů království, která se rozvinula v uplynulém desetiletí.

Pro blízké pozorovatele geopolitických trendů v Saúdské Arábii a dalších státech Perského zálivu zapadá dohoda zprostředkovaná Čínou do určitého vzorce, napsal Ulrichsen pro The Conversation.

Saúdská Arábie, která byla během studené války pevnou součástí antikomunistického tábora a byla úzce spjata s regionálními bezpečnostními sítěmi v Perském zálivu pod vedením USA, nyní zaujímá v zahraniční politice neangažovaný postoj, který má stále větší vliv na to, jak Saúdská Arábie prosazuje své zájmy.

U Saúdské Arábie vidíme neochotu postavit se na stranu velmocenského soupeření a to je patrné i v politické reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Saúdská Arábie, stejně jako Spojené arabské emiráty, odolává tlaku, aby se v éře strategického soupeření postavila na jednu ze stran. Jedním z projevů tohoto vyvažování bylo saúdské rozhodnutí spolupracovat s Ruskem v rámci skupiny producentů ropy OPEC+ a zároveň jednat s americkými představiteli v otázkách těžby a cen ropy.

Přizpůsobením se měnícím se okolnostem hledí Mohammed bin Salmán na budoucnost Saúdské Arábie a snaží se dosáhnout širší rovnováhy sil v oblasti, kterou považuje za případný „postamerický“ Záliv.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.