Jak Katar a Maroko platily hotely šéfům EU

Šetření serveru POLITICO analyzovalo informace o výdajích komisařů EU za poslední tři roky a zjistilo, že sedm čelných představitelů Bruselu přijalo bezplatné ubytování od zahraničních vlád.

V době, kdy evropské instituce již čelí intenzivnímu zkoumání zahraničního vlivu po korupčním skandálu Qatargate, tato odhalení vyvolají nové otázky ohledně etiky v nejvyšších patrech EU, upozornila Lili Bayerová v článku pro POLITICO.

Mezi osobami, které na pracovních cestách využívaly bezplatné ubytování v hotelu, byli například vrcholný diplomat EU Josep Borrell, komisař pro sousedství a rozšíření Olivér Várhelyi a výkonný místopředseda Frans Timmermans.

V prohlášeních vysvětlujících jejich jednání všechny kanceláře komisařů uvedly, že nabídku bezplatného ubytování využili v souladu s oficiálním kodexem chování.

Podle bojovníků za transparentnost však Komise, která je výkonným orgánem EU, musí přitvrdit a přepsat pravidla.

„Nemyslím si, že je to přijatelné,“ řekl Nick Aiossa, vedoucí oddělení politiky a propagace organizace Transparency International EU. „Nemyslím si,“ dodal, „že by komisaři nebo úředníci měli přijímat jakékoli výlety nebo výhody.“

Tato odhalení navazují na vyšetřování bývalého šéfa odboru dopravy Komise Henrika Hololeie, které nakonec vedlo k jeho odstoupení a přimělo úředníky ke zpřísnění pravidel. Hololei přijímal bezplatné cesty letadlem Qatar Airways v době, kdy jeho tým vyjednával s tímto státem Perského zálivu o dohodě o otevřeném nebi.

Nová analýza serveru POLITICO zjistila, že praxe přijímání bezplatného ubytování byla nejrozšířenější během pracovních cest komisařů na Blízký východ, do severní Afriky a některých částí Asie.

Na dotaz ohledně bezplatných pobytů v hotelech kanceláře sedmi členů Komise potvrdily, že přijímaly placené ubytování od zahraničních vlád, ale tvrdily, že někdy umožnit třetí zemi uhradit náklady je standardní diplomatickou praxí a v souladu s pokyny.

Analýza cestovních výdajů, kterou provedl server POLITICO od roku 2020, odhalila smíšený obrázek: někteří evropští komisaři občas přijímali bezplatné pobyty v hotelu – zejména při cestách na Blízký východ – zatímco jiní se rozhodli, že jim náklady na ubytování zaplatí Komise.

Pokud jde o cesty v rámci EU, komisaři běžně přijímají bezplatné pobyty v hotelech od hostitelských vlád. Ve stínu skandálu Qatargate, kdy vysoce postavení političtí představitelé údajně brali od zahraničních vlád peníze výměnou za vliv, se však praxe bezplatného ubytování poskytovaného vládami zemí mimo EU ukazuje jako kontroverzní.

Přestože všechny týmy komisařů tvrdily, že bezplatné pobyty v hotelech od zahraničních vlád splňují pravidla stanovená v kodexu, je nepravděpodobné, že by to stačilo ke spokojenosti zastánců kampaně za transparentnost. „Pokud to pravidla výslovně nezakazují,“ řekl Aiossa z Transparency International, „měla by být revidována“.

Podrobnosti najdete zde v angličtině.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.