Životní náklady v Řecku rostou navzdory hospodářskému oživení

Řecko v posledních letech předstihlo svým hospodářským růstem většinu evropských ekonomik. Proč si tedy občané nemohou dovolit základní zboží a proč zaměstnavatelé nemají dostatek zaměstnanců?

Vysoký růst, snižování dluhu a zvyšování investic: Řecká ekonomika v posledních dvou letech dosahovala vysokých výkonů a předstihla většinu evropských zemí. Řecko již není “černou ovcí” Evropské unie, ale spíše úspěšným příkladem reforem a oživení. Odborníci v zemi i v zahraničí tvrdí, že Řecko čekají ještě lepší časy. “Existují dobré důvody pro to, aby řecká ekonomika v příštích 3-5 letech překonala výkonnost eurozóny,” řekl hlavní ekonom Eurobank Tasos Anastasatos. Řecký HDP vzrostl v roce 2021 o 8,4 % a ve 4. čtvrtletí 2022 o 5,2 %. Za důvody tak pozitivního vývoje jsou považovány tyto faktory: velký balík dotací a půjček z Fondu EU pro obnovu a restrukturalizaci, dobrá pověst země, zejména v oblasti cestovního ruchu a bohatá likvidita bankovního systému. V Řecku se číslům daří, ale jak už to v ekonomice bývá, situace na místě je zcela jiná. Reálné mzdy, neboli nominální mzdy po odečtení inflace, se nevyvíjely podobně. V mnoha případech klesly v důsledku neustálého zvyšování cen. Inflace v Řecku v roce 2022 totiž dosáhla 9,3 %.

Tato situace se odráží i na trhu práce. Stále více zaměstnavatelů uvádí, že je pro ně obtížné získat zaměstnance. Pracovníci totiž mají pocit, že mzdy nejsou dostatečně vysoké, a tak tisíce pracovních míst zůstávají neobsazeny dokonce i v odvětvích, která jsou pro řeckou ekonomiku kritická, jako jsou stravovací služby, cestovní ruch a stavebnictví. Nezaměstnanost v Řecku v roce 2022 činila 11 %. Řečtí spotřebitelé jsou zároveň nuceni omezovat nákupy základního zboží, aby se vypořádali s vlnou neustálého zvyšování cen. “Buďme upřímní, některé nákupy jsme omezili. Kupujeme méně věcí. Dříve jsem kupoval čtyři kila ovoce, teď kupuji dvě nebo jedno. A naše nákupy se omezují jen na potraviny, nic jiného nekupujeme,” řekla Evangelia, která žije ze svého důchodu. “Naše tržby se výrazně snížily, nevím proč, ale lidé si nemohou dovolit koupit ani základní zboží,” řekl Giorgos, prodejce na farmářském trhu. Vzhledem k blížícím se volbám občané Řecka uvádějí, že je nejvíce znepokojuje inflace, která ovlivní jejich rozhodnutí, kterou stranu budou volit.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.