Mitsotakis triumfuje v řeckých volbách

Konzervativní premiér získal od voličů jasný mandát pro druhé funkční období. Sestavení vlády však bude obtížné.

Parlamentní volby v Řecku v neděli večer ukázaly jasné vítězství konzervativní strany Nová demokracie (Nea Dimokratia – ND) dosavadního premiéra Kyriakose Mitsotakise. Mitsotakis však zatím nedosáhl svého volebního cíle, kterým byla absolutní většina křesel v novém parlamentu, upozornil list Handelsblatt.

Podle výsledků sčítání hlasů z nedělního večera dosáhla vládnoucí strana podílu přibližně 41 %. V novém parlamentu by ND měla získat 146 z 300 parlamentních křesel. Aby mohl Mitsotakis sestavit vládu, musel by se proto opřít o koaličního partnera.

Pětapadesátiletý premiér však již během volební kampaně prohlásil, že z důvodu politické stability usiluje o pokračování své jednobarevné vlády, která je u moci již čtyři roky. Počítá proto s novými volbami, které by se mohly konat na přelomu června a července.

V předvolební kampani Mitsotakis propagoval svůj proobchodní reformní kurz, který v posledních letech přinesl zemi rostoucí investice a jedno z nejvyšších temp růstu v EU. Konzervativní vláda v uplynulých čtyřech letech snížila daně a cla.

V roce 2022 přiteklo soukromým domácnostem více než deset miliard eur jako dotace na energie a kompenzace inflace. Zároveň se Řecku v posledních dvou letech podařilo snížit míru zadlužení více než kterékoli jiné zemi EU. Makroekonomické úspěchy vlády se však zatím k mnoha lidem nedostaly.

Celý článek je zde v němčině.

Ilustrační foto: enikoslive, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.