Francie: nový zákon bude regulovat influencery

Francouzským parlamentem právě prochází zákon regulující “džungli” influencerů na sociálních sítích.

Influencer, tedy ten, kdo je hojně sledovaný na sociálních sítích. Může informovat, ovlivňovat, ale i propagovat. Ten, komu se podaří docílit potřebného počtu sledujících na sociálních sítích, získává značnou moc, která mu přinese příjmy a spolupráci s renomovanými firmami. Variantou je však bohužel i negativní vliv v podobě nabádání ke konzumu, nebo dokonce hazardu. Horní komora francouzského parlamentu se minulý týden zabývala zákonem, který má lépe regulovat influencery na sociálních sítích, a to tak, že omezí a upraví jejich možnost propagovat produkty a podporovat sázení. Dolní komora Národního shromáždění totiž dala zelenou návrhu zákona, který má širokou podporu napříč stranami – což je v současném napjatém politickém klimatu ve Francii velmi neobvyklé – poté, co jej navrhli poslanci Socialistické strany a frakce Renaissance prezidenta Emmanuela Macrona. Očekává se, že Senát, v němž dominuje pravice, dá své požehnání také. “Zákon džungle skončil,” řekl Arthur Delaporte ze Socialistické strany, který návrh zákona předložil společně se Stephanem Vojettou z Renaissance, podle něhož text “ochrání spotřebitele, zejména ty nejmladší”.

Influencerů je mnoho, nejpopulárnější jsou ti, kteří publikují například na Instagramu nebo Youtube. Řada z nich má skromné publikum, některé hvězdy s miliony odběratelů však mohou dokonce ovlivnit chování spotřebitelů, zejména mladých lidí. Mnozí se též zaměřují na sportovní sázky a hazardní hry. Po přijetí zákona již influenceři nebudou moci propagovat například předplatné služeb sportovních prognóz. Propagace hazardních her pak bude omezena na platformy, které mají možnost zakázat přístup nezletilým. Porušovatelům hrozí tresty až dva roky vězení a pokuty ve výši 300 000 eur (321 000 USD). Unie influencerů a tvůrců obsahu, která byla nedávno založena za účelem zastupování hráčů v tomto odvětví, na konci března uvítala podle jejích slov “chvályhodné a zásadní návrhy”. Varovala však poslance před rizikem “diskriminace nebo nadměrné regulace” některých aktérů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.