SCMP: Čínské ministerstvo zahraničí je nyní bez vysoce postavených expertů na Rusko

Autor sloganu „přátelství bez hranic“ a čínský specialista na Rusko odešel po přesunutí na jinou pozici do důchodu.

Čínský kariérní diplomat a odborník na Rusko Le Jü-čcheng odešel do důchodu. Byl to právě Le, kdo poprvé popsal vztahy mezi Čínou a Ruskem  jako „přátelství bez hranic“, napsal hongkongský list South China Morning Post.

Le působil jako diplomat v SSSR, Rusku nebo v Kazachstánu a později jako náměstek ministra zahraničních věcí v letech 2018-2022. Po odvolání z funkce v červnu 2022 pracoval jako náměstek ředitele Národního úřadu pro rozhlasové a televizní vysílání, který dohlíží na čínská média. Do důchodu odešel měsíc poté, co dosáhl 60 let, což je oficiální věk pro odchod do důchodu pro tyto funkce.

V minulosti byl Le Jü-čcheng považován za kandidáta na post ministra zahraničí. V červnu 2022 byl však přeložen z ministerstva a začal působit v nové funkci. Le byl jedním z hlavních mluvčích Pekingu ve vztazích s Ruskem, byl v pravidelném kontaktu s ruskými představiteli a hlasitým kritikem západních sankcí proti Ruské federaci.  Během jeho působení ve funkci náměstka ministra zahraničí byly také podepsány desítky dohod o spolupráci mezi Čínou a Ruskem, počínaje obchodem a konče mezinárodními vztahy a kulturou.

Le byl první, kdo v roce 2019 popsal na setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, vztahy mezi oběma zeměmi jako „přátelství bez hranic“.

Ohledně Leova odchodu z ministerstva se značně spekulovalo. Některé hlasy hovořily o tom, že Le byl odvolán, protože byl zaskočen ruským útokem na Ukrajinu v únoru 2022.

Vedoucí analytička Mercator Institute for China Studies v Berlíně Helena Legarda to ale nepovažuje za pravděpodobný důvod Leova odvolání. Jak uvedla pro hongkongský deník, není možné zjistit, jaký byl skutečný důvod Leova odchodu z ministerstva zahraničí. Nicméně, jak také dodala, čínské ministerstvo zůstalo nyní bez vysokých úředníků s expertízou na Rusko: „Mít odborníka na Rusko, jako je Le, který rozumí jazyku, zná zemi, může mít osobní vazby, rozhodně pomáhá Číně při diplomatické výměně s Ruskem.“

Legarda ale také míní, že pro rusko-čínské vztahy je důležitý osobní vztah Si Ťin-pchinga a Vladimira Putina, zatímco hlavním faktorem, který sbližuje Čínu a Rusko, jsou podle analytičky zhoršující se vztahy Pekingu s Washingtonem a společné přání reformovat současný globální řád a vnímají USA jako protivníka.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – web Min. zahr.věcí Číny

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.