Evropa je největším odběratelem ruského zkapalněného plynu

EU se sice chce zbavit závislosti na Rusku, ale nové údaje ukazují, že dovozy LNG vzrostly na rekordní úroveň.

Od ledna do července 2023 státy EU dohromady nakoupily 22 milionů metrů krychlových ruského LNG. To představuje nárůst o 40 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy EU nakoupila z Ruska 15 milionů metrů krychlových LNG, uvedly německé noviny Handelsblatt.

Nové údaje vyplývají ze studie nevládní organizace Global Witness, která se specializuje na surovinový sektor. Studie ilustruje, jak obtížné je pro Evropany zbavit se energetické závislosti na Rusku a odříznout Kreml od zahraniční měny. EU nyní dováží více než polovinu ruských dodávek zkapalněného zemního plynu. Podle studie je Rusko po USA druhým největším dodavatelem LNG do Evropy. Hlavními přístavy, do kterých lodě s ruským LNG zajíždějí, jsou přístavy ve Španělsku a Belgii.

EU na konci loňského roku uzákonila zákaz dovozu ruské ropy. Evropané rovněž zastavili dovoz uhlí z Ruska. Naopak obchody s plynem jsou stále povoleny – z obavy, že by se mohla opakovat loňská energetická krize.

Evropané by se měli stát zcela nezávislými na ruských energetických dodávkách v roce 2027.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.