Proč jsou američtí politici tak staří? A proč chtějí zůstat ve funkci?

Někteří zákonodárci si myslí, že jsou nepostradatelní – že jsou jediní, kdo může dělat svou práci.

Průzkum Monmouth University z 2. října ukázal, že 76 % voličů si myslí, že Biden je příliš starý na to, aby mohl efektivně sloužit další funkční období, zatímco o Trumpovi to samé tvrdí pouze 48 % voličů. Bidenovi je 80 let, zatímco Trumpovi 77 let.

Mary Kate Caryová (v letech 1989-92 autorka projevů v Bílém domě pro prezidenta George H. W. Bushe) se v článku pro The Conversation zamyslela nad tím, proč někteří představitelé zůstávají tak dlouho ve svých funkcích a píše:

Trump a Biden jsou dva ze tří nejstarších mužů, kteří kdy zastávali funkci prezidenta. William Henry Harrison držel rekord jako nejstarší osoba zvolená prezidentem 140 let, dokud nepřišel Ronald Reagan. Harrisonovi bylo při nástupu do úřadu v roce 1841 poměrně čilých 68 let a Reaganovi bylo 69 let při jeho první inauguraci v roce 1981.

Když Reagan ve svých 77 letech opustil úřad, byl nejstarší osobou, která kdy zastávala funkci prezidenta. Trump opustil úřad ve věku 74 let, čímž se stal třetím nejstarším prezidentem po Reaganovi a Bidenovi.

Podle Úřadu pro sčítání lidu je průměrný věk v Americe 38,9 let. Průměrný věk ve Sněmovně reprezentantů je 58 let a v Senátu 64 let, proto se pro označení vládnoucí třídy v zemi často používá slovo „gerontokracie“.

Senátor Bernie Sanders má 81 let a o odchodu do důchodu se vůbec nezmínil. Kalifornská demokratka a bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ve svých 83 letech oznámila, že se bude ucházet o znovuzvolení na celé 19. funkční období. Každému z 20 nejstarších členů Kongresu je nejméně 80 let a jedná se o třetí nejstarší Sněmovnu reprezentantů a Senát od roku 1789, zmiňuje dále autorka.

Opožděný odchod do důchodu

Většina lidí z baby boomu, kteří odkládají odchod do důchodu, tak činí proto, že si nemohou dovolit přestat pracovat kvůli inflaci nebo nedostatku úspor. Všichni tito političtí představitelé však mají v bance spoustu peněz – mnozí z nich jsou milionáři. Kdyby odešli do důchodu, mohli by si kromě zdravotního pojištění Medicare užívat i státních důchodůzdravotních dávek. Takže pro ně to pravděpodobně není finanční záležitost.

Jednou z teorií je, že jde o popírání. Nikdo nemá rád, když se mu připomíná jeho vlastní smrtelnost. Znám lidi, kteří ztotožňují odchod do důchodu se smrtí, často kvůli jiným známým, kteří zemřeli těsně po odchodu z funkce – což může vysvětlovat, proč senátorka Dianne Feinsteinovásoudkyně Nejvyššího soudu Ruth Bader Ginsburgovázůstaly tak dlouho ve funkci a zemřely v 90, respektive 87 letech.

U jiných je to dáno identitou. Mnoho vedoucích pracovníků, které jsem viděla, pracovalo tak dlouho, že celá jejich identita je spojena s jejich prací. Roky tvrdé práce navíc znamenají, že ve zbývajících letech nemají koníčky, které by si mohli užívat, tvrdí Caryová.

Další teorií je ego. Někteří zákonodárci si myslí, že jsou nepostradatelní – že jsou jediní, kdo může dělat svou práci. V politickém světě jim jde často také o moc. Jsou to lidé, kteří si myslí: proč bych neměl chtít dál rozhodovat v těsně rozdělené Sněmovně reprezentantů nebo Senátu, dál pronášet projevy a létat jako prezident Air Force One nebo si namlouvat, že zachraňuji demokracii?

Je snadné pochopit, proč tak málo z nich chce odejít.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.