Řím prohrál hlasování o umístění Expo 2030 se Saúdskou Arábií

Členské státy Mezinárodního úřadu pro výstavy (BIE) na nedávném valném shromáždění organizace zvolily Saúdskou Arábii hostitelskou zemí světové výstavy Expo 2030.

Dvoutřetinová většina členských států se vyslovila pro projekt Saúdské Arábie na pořádání světové výstavy Expo 2030 v Rijádu na téma „Éra změn: Společně pro prozíravý zítřek“ (The Era of Change: Together for a Foresighted Tomorrow) v období od 1. října 2030 do 31. března 2031.

O pořádání světové výstavy Expo 2030 se ucházely tři země. Kromě Saúdské Arábie se o pořadatelství ucházela Korejská republika (Pusan) s tématem „Transformujeme náš svět, směřujeme k lepší budoucnosti“ a Itálie (Řím) s tématem „Lidé a území: Regenerace, inkluze a inovace“.

Světové výstavy, oficiálně známé jako mezinárodní registrované výstavy, jsou globálními setkáními národů, které se zabývají univerzálními výzvami naší doby. Tyto jedinečné globální akce nabízejí cestu do nitra vybraného tématu prostřednictvím poutavých a strhujících aktivit. Světové výstavy, které se konají každých pět let a trvají až šest měsíců, přivítají desítky milionů návštěvníků, umožňují zemím postavit výjimečné pavilony a proměňují hostitelské město na dlouhá léta dopředu.

Světová výstava jako klíčový okamžik pro korunního prince MBS

Akce se koná u příležitosti dokončení Vize 2030, programu korunního prince Mohammeda bin Salmána (MBS) v hodnotě 1,25 bilionu dolarů, jehož cílem je „přeměnit“ Saúdskou Arábii v moderní velmoc.

Osmatřicetiletý vůdce však bude muset splnit a naplnit vysoká očekávání rychle rostoucí mladé populace Saúdské Arábie i potenciálních zahraničních investorů, uvedli pro This Week In Asia dlouholetí pozorovatelé pouštního království bohatého na ropu.

Pořádání světové výstavy Expo znamená, že korunní princ „již má na kontě hmatatelný úspěch“.

Příprava na Expo 2030 „dodá naléhavost“ současným plánům Saúdské Arábie a bude pobídkou k zajištění včasného splnění cílů, uvedl Amjad Ahmad, předseda iniciativy empowerME v Centru Rafíka Harírího pro Blízký východ při Atlantické radě.

Vzhledem k tomu, že se očekává, že Expo 2030 navštíví miliony lidí, jak tomu bylo i na předchozích výstavách, „je prostor pro chyby omezený, protože svět bude vše sledovat“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.