Korporace mají v EU „neuvěřitelnou“ moc lobbovat

Nová zpráva volá po přísnějších pravidlech a průhlednosti pro lobbismus v EU.

Německá nevládní organizace LobbyControl má za to, že Evropská unie dělá málo pro boj s korporativním lobbováním. Nová zpráva konstatuje, že v EU neexistují dostatečná pravidla k omezení tohoto vlivu. Projevuje se v činnosti expertních skupin, probíhá při setkáváních mezi úředníky a lobbisty či neformálními kanály.

Autorka zprávy Nina Katzemichová k tomu říká, že „korporace mohou mít neuvěřitelnou moc k prosazení svých zájmů“.

Zpráva také píše, že vlády členských zemí patří k dalším silným lobbistům – prosazují zájmy národních průmyslů. Německo například využilo svého postavení k ovlivnění pravidel ohledně vyhýbání se daním a emisních testů a EU tak umožňuje korporacím a bohatým lidem vyhýbat se daním ve stínových finančních centrech. Ztráta na daních činí v členských zemích každoročně 50 až 70 miliard euro.

Najímání politiků jako lobbistů, závislost evropských úředníků na korporátních expertizách a privilegovaný přístup lobbistů k rozhodování považuje zpráva za hlavní zdroje korporátního vlivu. Například v případě emisních testů patřilo 70 % expertů ze skupiny, která měla problém diskutovat, do automobilového průmyslu.

Zpráva dále píše, že dvě třetiny z 25 tisíc lobbistů při EU reprezentují zájmy byznysu. Podle autorů zprávy by se EU měla vlivu lobby bránit, zavést lepší pravidla a více průhlednosti.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.