Wuchanský paradox

Zatímco mnoho zemí bojuje s další vlnou koronavirové nákazy, život v ohnisku globální epidemie se takřka vrátil do normálních kolejí.

Reportáž stanice ARTE nás zavede do Wu-chanu, který byl na Západě před pandemií málo známý. Město v centrální Číně o velikosti New Yorku bylo pulzujícím městem. Po přísném uzavření se zdá, že se společenský život ve Wu-chanu vrátil k běžnému fungování s rušnými ulicemi, živými restauracemi a nabitými nočními kluby.

(Autorem reportáže je Sébastien Le Belzic a natáčení každodenního života ve Wu-chanu probíhaho v maximální možné diskrétnosti – také za pomoci skryté kamery a chytrého telefonu.)

***

Život ve Wu-chanu se dle čínských autorit vrátil skoro k normálnímu stavu. Zahraniční novináři mají práci ztíženou, protože jejich práce se v Číně potýká s překážkami. Ve Wu-chanu, stejně jako všude, je kritika pronásledována a zákon mlčení se tu uplatňuje o to více.

Oficiálně je nemoc vymýcená. Těžko se věří tomu, že na začátku roku zde bylo vše vylidněné. Wu-chan se stal epicentrem globální epidemie a žil ve strachu z neznámého viru. Byl vyvinut systém hygienické kontroly a vynalezen lockdown: domovy nesměli lidé opustit po 76 dní.

V současnosti je rouška povinná jen v metru. Jako všude jinde v Číně musíte projít detektorem kovů. Pokaždé, když vstoupíte do vagonu, musíte naskenovat bezpečnostní kód, obsahuje číslo vagonu, ve kterém lidé byli a v případě nákazy je tak snadnější je kontaktovat.

Číňané jsou disciplinovaní, ale pod stálou kontrolou – v každé čtvrti je rada, je to prodloužená ruka čínské Komunistické strany a jsou to uši a oči policie. Během lockdownu kontrolovali přístup do čtvrti, aby zajistili, že lidé zůstanou doma a také rozváželi jídlo.

Wu-chan je frankofilní, Číňané koncipovali Wu-chan jako francouzskou vstupní bránu do Říše středu. Peugeot si zde vybudoval továrnu; laboratoř P4, kde jsou kultivovány viry, byla postavena s pomocí lyonských vědců.

Pozn.: Označení P4 znamená, že laboratoř pracuje s patogeny třídy 4, které se vyznačují vysokým nebezpečím (velmi vysoká úmrtnost v případě infekce), absencí ochranné vakcíny, absencí účinného lékařského ošetření a možným přenosem aerosoly.

Je zde francouzsko-čínská nemocnice a bylo nám dovoleno promluvit s lékařem, který studoval ve Francii. Na otázku, zda se boj s virem stal národní záležitostí, odpověděl: „Ano, byla zde veliká solidarita. Proč Čína funguje dobře? Číňané jsou dobří občané, pokud ne, je zde mnoho lidí, kteří to z nich udělají.“

Boj s epidemií má ovšem i stinné stránky. Obzvláště se jedná o osudy whistleblowerů, kteří zmizeli na začátku roku. Např. Fang Bin, čínský podnikatel, občanský novinář a informátor, který pomocí YouTube a WeChat vysílal o dění ve Wu-chanu během pandemie COVID-19. Mezi 1. a 9. únorem 2020 byl několikrát zatčen. Od svého zatčení 9. února 2020 je nezvěstný. Dalším, kdo v únoru zmizel, byl čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š‘, podrobněji zde.

Mediálně byl sledovaný případ lékaře Li Wen-lianga, čínského oftalmologa a whistleblowera, který se jako jeden z prvních snažil upozornit na šíření nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Nakonec se Li Wen-liang sám nakazil virem a 6. února 2020 vydala čínská státní média zprávu, že zemřel.

***

Úspěšný Tchaj-wan

Mnoho zemí po celém světě se nyní potýká s rekordními počty nakažených koronavirem, Tchaj-wan hlásí jiný rekord: 200 dní bez lokálně přeneseného případu.

Co udělal tento ostrov s 23 miliony lidí správně? Měl 550 potvrzených případů a pouze 7 úmrtí. K tomuto příznivému stavu přispělo včasné uzavření hranic a přísná regulace cestování. Mezi další faktory patří pečlivé sledování kontaktů, technologicky vynucená karanténa a nošení univerzální roušky. Smrtelná zkušenost Tchaj-wanu s těžkým akutním respiračním syndromem (SARS – Severe Acute Respiratory Syndrome) vyděsila lidi, aby dodržovali předpisy.

„Tchaj-wan je jedinou zemí, která dosud dokázala zajistit, aby byl komunitní přenos koronaviru eliminován,“ řekl Peter Collignon, lékař a profesor se specializací na infekční nemoci na Australian National University Medical School.

Reportáž je dostupná na webu ARTE TV do 27.09.2023. Jazykové verze: francouzština, němčina; k dispozici jsou titulky: anglické, polské, italské, španělské.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.