Jazzové okénko Jana Schneidera: Zanzibar, Blue Sands a The Happy Sheikh

Dalším dílem pokračuje průvodce jazzem z pera Jana Schneidera – dnes s narozeninovými kompozicemi  Zanzibar, Blue Sands a The Happy Sheikh.

Sopransaxofonista Mel Martin hraje s altsaxofonistou Benny Carterem jeho skladbu Zanzibar. Velmi vkusný doprovod obstarali pianista Roger Kellaway, basista Jeff Chambers a bubeník Harold Jones. Ano, máte pravdu, kvalitní jazz nemusí být jen uřvané free, může být i pomalý a melodický!!! A ještě poznámku k Benny Carterovi, který kromě saxofonu hrál též na trubku, což je mimořádně obtížná a tudíž i nezvyklá kombinace. A právě dnes to je 114 let, co se narodil.

 

Další názvuk mystiky – Blue Sands. Skladbu flétnisty Buddy Colletteho hraje kvintet bubeníka Chico Hamiltona v nezvyklém obsazení, s kytaristou Jimem Hallem, cellistou Fredem Katzem a kontrabasistou Carsonem Smithem. Vskutku speciální lahůdka pro vybrané slechy! A co se týče narozenin, v pátek to bylo 100 let, co se Buddy Collette narodil.

Na závěr něco divočejšího, ale ne moc. Je to spíše inspirace pro bubeníky. Rabih Abou-Khalil hraje se svou kapelou vlastní skladbu The Happy Sheik (pouze nevím, proč je na youtube doprovázena obrázkem, který je evidentně „mimo mísu“). Skladbu však doporučuji kvůli výtečné hudbě, ne kvůli obrázkům. Po úvodním vypjatém trumpetovém sólíčku Kenny Whelera následuje velmi sofistikovaná mezihra bubeníků s vedoucím hlasem Miltona Cardony na conga, jehož hra se rozvíjí jako ty zdobivé orientální geometrické vzorce, aby pak skladbu dovedl ke konci krásným sólem tubista Michel Godard. Rabih Abou-Khalil se narodil v Bejrútu, odkud ho vyhnala válka, takže už od konce sedmdesátých let žije v Německu, kde vystudoval hru na klasickou flétnu a od té doby vkusně ochucuje světový jazz orientálními ingrediencemi. A co se týče narozenin, bude je mít také v srpnu (17.).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.