Balkánské zápisky: Twitter „označkoval“ srbská média spolupracující s vládou. Zajímavá reakce z USA

Společnost Twitter označuje na své sociální síti srbská média, která podle ní spolupracují se srbskou vládou.

Od 17. srpna začala společnost Twitter označovat srbská média, o kterých si myslí, že spolupracují se srbskou vládou. Mezi ně patří RTS (Radio televizija Srbija), další televize Pink, Prva-tv, stanice B92, soukromý tv-kanál Happy, tisková agentura Tanjug, deníky Kurir, Informer, PolitikaSrpski Telegraf.

Šéfredaktor nejstaršího srbského deníku Politika Marko Albunović reagoval na rozhodnutí slovy, že Twitter je soukromá společnost a vše je na jeho volbě. Stejně tak je to ale s deníkem Politika. Obsah je pouze jeho interní záležitostí. Dále uvedl: „Vůbec se nestydíme za svoji spolupráci s vládou. Deník se srbskými vládami spolupracuje již 117 let. Spolupracovat s nimi bude i nadále stejně jako spolupracuje se všemi společenskými organizacemi, nevládním sektorem a opozičními stranami. Náš deník jde střední cestou a o kvalitě médií naštěstí nerozhodují sociální sítě, ale náklad deníku a důvěryhodnost publikovaných informací.“ Abdulović pro stanici Svobodná Evropa (RFE) komentoval rozhodnutí společnosti Twitter: „Označkování je nátlakem na srbskou vládu a společnost Twitter v tomto případě používá dvojí metr. Označkování se nedostalo jiným veřejným médiím v regionu, natož médiím ve světovém měřítku.“

Vysvětlení společnosti Twitter můžeme najít na internetové adrese Twitteru „Help centre“ pod názvem „O štítcích médií, která jsou součástí vlády a státu“ (About government and state-affiliated media account labels on Twitter). Zde se mimo jiné uvádí, že štítky jsou připojeny k účtům médií ovládanými představiteli vlád nebo subjekty a jednotlivci spojenými s vládou. „Štítek se zobrazí na stránce profilu příslušného twitterového účtu, na tweetech odeslaných a sdílených z těchto účtů,“ píše se ve zdůvodnění společnosti. Jak je dále vysvětleno, týká se to rovněž účtů šéfredaktorů nebo vedoucích zaměstnanců těchto médií. Zajímavé je další vysvětlení toho, že „státní média jsou definována jako subjekt, kde stát vykonává kontrolu nad redakčním obsahem prostřednictvím finančních zdrojů, přímých nebo nepřímých politických tlaků nebo kontrolou produkce a distribuce.“ Navíc je dodáno: „Státem financované mediální organizace s redakční nezávislostí jako například BBC ve Velké Británii nebo NPR v USA nejsou pro účely těchto zásad definovány jako média přidružená ke státu.“

Příkladem zemí, u jejichž médií je označení uvedeno, jsou třeba Rusko, Čína, Turecko, Írán, Thajsko, Kuba, Saudská Arábie, ale také USA, Německo nebo Francie.

K tomu web zmíněné americké stanice RFE uvádí, že „Twitter tímto naznačuje, že lidem nedoporučuje obsah ke čtení ani nebude podporovat dosah tweetů.“

Samotná RFE v článku o Twitteru popisuje svoji činnost v Srbsku: „Radio RFE je zde registrováno jako zahraniční zastupitelství. Jde o nezávislé médium, které je financováno z grantu USA prostřednictvím Agentury pro globální média. Nezávislá mediální politika RFE je garantována zákony USA.“

Mnozí další představitelé srbských médií považují rozhodnutí společnosti Twitter za absurdní. Šéfredaktor deníku Srpski Telegraf se diví a píše: „Řada údajně nezávislých médií je již roky financována z USA, Británie, Norska nebo Německa. Proč tato média nejsou označkována? Proč se například neuvede a neoznačí s kým CNN spolupracuje? Stejně to platí pro stanici RFE.“

Na nevyváženost v srbských médií poukazuje srbské Centrum pro výzkum, transparentnost a zodpovědnost (Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost – CRTA). Centrum uvádí, že v 72 procentech srbská média představovala vládu a vládní strany, zatímco opozice byla představována pouze ve 13 procentech.

Na rozhodnutí společnosti Twitter reagoval srbský prezident Aleksandar Vučić s tím, že se „nemůže dočkat, aby mu Twitter smazal účet – stal by se tak druhým Trumpem.“

Na to reagoval na Twitteru bývalý americký představitel v Trumpově vládě pro dialog Srbska a Kosova Richard Grenell: „Pokrytectví se ukazuje v plném světle – a světoví lídři toho mají dost.“

Článek vydáváme ve spolupráci s webem Balkánské zápisky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.