Trump: Čína ponese důsledky

Americký prezident znovu kritizoval Čínu za špatné zvládnutí počátku pandemie, které prý způsobilo utrpení celého světa. Pokud prý bylo vědomé, ponese důsledky.

Americký prezident Donald Trump o víkendu znovu kritizoval Čínu, že způsobila světovou pandemii nemoci COVID-19. „V Číně to mohlo být zastaveno, než to začalo, ale nedošlo k tomu a celý svět kvůli tomu trpí,“ řekl americký prezident. Jde o další slovní výměnu mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, která vykazuje zvýšené napětí mezi Washingtonem a Pekingem. Podle odborníků ke sporům dochází zrovna v době, kdy je potřeba mezinárodní spolupráce.

„Pokud to byla chyba, chyba je chyba. Ale pokud byli vědomě odpovědní, jo, myslím, že by to mělo mít důsledky“, prohlásil Trump dále na adresu Číny. O konkrétních krocích však nic dalšího nesdělil.

Trump a několik představitelů americké administrativy obvinili Čínu z nedostatku transparentnosti po vypuknutí epidemie v Číně opakovaně.

I když jsou slovní výměny mezi USA a Čínou časté, americká strana si dává záležet, aby rozpory nepřešly do příliš horké fáze. USA jsou totiž stále závislé na zdravotnickém vybavení z Číny, které američtí zdravotníci zoufale potřebují.

Trumpovi domácí kritici pak upozorňují, že Trump a jeho vláda se snaží obviňováním Číny, která sice má co vysvětlovat, především odvést pozornost od vlastních selhání doma.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.