Včely žijící v oblastech, kde je větší znečištění ovzduší, vykazují zjevné známky utrpení: jsou línější, více stresované a ohrožené chorobami.
V posledních letech se po celém světě s alarmující pravidelností hovoří o zdravotním stavu včel, který se podle některých studií zhoršuje tak rychle, že by to mohlo vést k vyhynutí. Zmizení včel by způsobilo obrovské problémy všem ekosystémům.
Změna klimatu, ničení míst výskytu, monokultury, pesticidy: to jsou některé z příčin syndromu vyprazdňování úlů. Nyní můžeme přidat další, podle publikované studie a článku pro The Conversation od ekologů Marka Browna a Barbary Smithové: znečištění ovzduší.
Studie provedená v Indii není první, která prezentuje, jaké problémy může způsobit včelám znečištěné ovzduší: studie z roku 2019 například ukázala, že výfukové plyny z automobilů interferují s vůněmi, které „nasměrovávají“ včely směrem ke květům, kde nachází obživu.
Geetha Thimmegowdaová, koordinátorka nejnovější studie, však chtěla analyzovat situaci nikoli u domácí včely Apis mellifera, ale u Apis dorsata, obrovské včely v Indii (jednoho z nejdůležitějších opylovacích druhů na kontinentu), která na rozdíl od evropské včely nebyla nikdy domestikována a jejíž kolonie nejsou trvalé, ale migrují každý rok desítky nebo stovky kilometrů.
Tímto způsobem byli vědci schopni ověřit vliv různých koncentrací znečištění na stejných exemplářích v průběhu tří let v analýze, která proběhla kolem oblasti Bangalore, jedné z nejvíce znečištěných oblastí v Indii (a ve světě).
Důsledky znečištění
Vědci zjistili, že čím více je znečištěná oblast, tím nižší je koncentrace včel – a v důsledku toho mají místní rostliny k dispozici méně opylovačů. Kromě toho včely v těchto oblastech vykazovaly zjevné známky utrpení: slabší imunitní systém, známky srdeční arytmie a stresu, stopy arzenu a olova na těle, nižší očekávaná délka života.
Autoři vysvětlují, že údaje je třeba brát opatrně, protože není snadné oddělit přímý účinek znečištění ovzduší od dalších (dosud nezjištěných) potenciálních zdravotních problémů; ale také to, že zopakovali experiment – tentokrát s ovocnými muškami a získali podobné výsledky.
Tyto negativní efekty by mohly být rozšířeny u jiných druhů včel: ty indické jsou kočovné a mohou se naučit vyhýbat se příliš znečištěným oblastem, ale ty běžné mají k dispozici mnohem menší oblast a tím ztížený útěk před znečištěním a vybudování kolonií na bezpečnějším místě.
Psali jsme:
Masivní vymírání hmyzu ohrožuje zásobování potravinami