Čína je již dlouho druhou největší ekonomikou na světě. Pokud jde o přímé zahraniční investice, nechala za sebou Spojené státy a nyní je na prvním místě.
Vypuknutí koronakrize v loňském roce vedlo k dramatickému celosvětovému propadu přímých zahraničních investic. Podle zprávy Organizace OSN pro obchod a rozvoj (UNCTAD) poklesly o 42 % z 1,5 bilionu dolarů v roce 2019 na odhadovaných 859 miliard v roce 2020. Taková nízká úroveň byla naposledy zaznamenána v 90. letech. Je dokonce o třetinu nižší než objem investic v letech globální finanční krize 2008–2009.
Ve Spojených státech poklesly přímé zahraniční investice o 49 % na odhadovaných 134 miliard dolarů. Pokles ovlivnil velkoobchod, finance a zpracovatelský průmysl.
I přes prognózy oživení globální ekonomiky v roce 2021 UNCTAD očekává, že toky přímých zahraničních investic zůstanou slabé kvůli nejistotě ohledně vývoje pandemie Covid-19. Organizace v loňské Světové investiční zprávě (World Investment Report 2020) předpokládala v roce 2021 pokles PZI o 5–10%. „Dopady pandemie na investice budou přetrvávat,“ řekl James Zhan, ředitel investiční divize UNCTAD. „Investoři pravděpodobně zůstanou obezřetní při ukládání kapitálu do nových zámořských produktivních aktiv.“
Je možné, že v letošním roce přímé investice nebudou směřovat do výstavby nových průmyslových závodů, ale spíše se zaměří na fúze a akvizice, zejména v oblasti technologií a zdravotnictví.
Psali jsme:
- OSN očekává značný pokles zahraničních přímých investic
- Zahraniční investice v Rusku v roce 2019 mírně poklesly. Nejvíc jich bylo z Evropy
- Argentinu opouštějí zahraniční investoři
- Státní kapitalismus dnes nejedná na prvním místě geopoliticky
- Přímé zahraniční investice? Firmy se často jen vyhýbají daním
- Německo zpřísnilo přístup zahraničních investorů mimo EU ke strategickým firmám
- Čína je příliš důležitý trh pro zahraniční firmy. Neodejdou z ní
- V EU roste nervozita z vzestupu Číny, zpřísní kontrolu nad investicemi